Daniel Obajtek: Orlen kupił spółkę w Norwegii. Rośnie baza gazu dla Baltic Pipe

Jak ogłosił Daniel Obajtek, grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni jej dodatkowy 1 mld m sześc. gazu rocznie. Surowiec ma trafić do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe.

Publikacja: 05.01.2024 20:00

Prezes Orlenu Daniel Obajtek

Prezes Orlenu Daniel Obajtek

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

O transakcji poinformował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Ceny transakcji jednak nie podano. „Sfinalizowaliśmy przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni nam dodatkowy miliard (metrów sześc.) gazu rocznie. Dzięki tej transakcji wydobycie Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie w tym roku do ponad 4 mld m3. Surowiec trafi do Polski poprzez Baltic Pipe zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju" - napisał Obajtek na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).

20 listopada 2023 r. Orlen podał, że PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen zawarł umowę kupna 100 proc. udziałów w KUFPEC Norway — spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company k.s.c.c. Jak wówczas informowano, w wyniku przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway, PGNIG Upstream Norway (PUN) zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Finalizacja transakcji planowana była do końca 2023 r.

Czytaj więcej

Finlandia jako pierwsza w Unii zakaże LNG z Rosji

Jak zapowiadał Orlen, zakup udziałów w KUFPEC Norway miał zostać sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których grupa Orlen już prowadzi eksploatację.

Jak informował też Orlen, po zakończeniu przejęcia KUFPEC, grupa będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, wyniosą ok. 400 mln boe, z czego ok. 60 mld m sześc. to zasoby gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę produkcję gazu ziemnego to ponad 4 mld m3 rocznie.

Gaz
Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej
Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej