W Berlinie odbywa się w ten weekend szczyt Azja Środkowa-Niemcy. Przewodniczący turkmeńskiego parlamentu Gurbanguły Berdimuhamedow spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmawiali o sektorze naftowo-gazowym - informuje agencja RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Władze Turkmenistanu kategorycznie odmówiły przyłączenia rosyjskich magistrali gazowych do swojego gazociągu tłoczącego gaz do Chin. Turkmeni nie chcą przyłączyć się do tzw. unii gazowej z Rosją i Kazachstanem, co próbuje wymusić Kreml.
Niemcy na kaspijskim szelfie
To spotkanie które może zaniepokoić Kreml. Rosja bowiem wciąż wypuszcza w świat sygnały o wyremontowaniu i uruchomieniu zniszczonego gazociągu północnego w przyszłości. Stronie turkmeńskiej zależy na udziale niemieckich firm w rozwoju kompleksu paliwowo-energetycznego Turkmenistanu. Chodzi o pozyskiwanie kapitału i kompetencji technologicznych z Niemiec, świadczenie usług, dostarczanie sprzętu i budowę przez niemiecki kapitał nowych obiektów na ziemiach Turkmenistanu
W zagospodarowanie szelfu kaspijskiego państwowy operator gazowy Turkmengaz ma doświadczenie we współpracy z dużymi niemieckimi firmami, w szczególności Wintershall i RWE. Dlatego Aszchabad jest gotowy „rozważyć konkretne propozycje niemieckich partnerów i stworzyć im warunki niezbędne do pomyślnej pracy w Turkmenistanie”.
Czytaj więcej
Jest coraz więcej chętnych, by szybko wypełnić lukę po rosyjskich kopalinach w Unii. W ciągu najbliższych pięciu lat Azerbejdżan podwoi dostawy gazu rurociągowego do Unii do 20 mld m3 rocznie. Zwiększy też dostawy swojej ropy.