Orlen zagospodaruje kolejne złoża w Norwegii

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha. Z kolei na lata 2024-2027 zaplanowano rozpoczęcie eksploatacji siedmiu kolejnych. Pozyskiwane tam błękitne paliwo ma trafić do Polski rurociągiem Baltic Pipe.

Publikacja: 06.09.2023 12:25

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

W najbliższych miesiącach grupa Orlen wraz z partnerami biznesowymi planuje rozpocząć eksploatację norweskiego złoża Tommeliten Alpha. Ma ono zapewnić koncernowi dodatkowe 0,5 mld m sześciennych gazu rocznie. Będzie to drugie co do wielkości posiadanych zasobów złoże koncernu eksploatowane w Norwegii. Obecnie prowadzone są w jego obrębie ostatnie prace niezbędne do uruchomienia produkcji.

Czytaj więcej

Pål Eitrheim, Equinor: Norwegowie są chętni na rozwój nowych projektów offshore

Efekt przejęcia PGNiG oraz Lotosu

Orlen, poprzez zależny PGNiG Upstream Norway, posiada w Tommeliten Alpha ponad 42 proc. udziałów. Zasoby tego złoża szacowane są na 80-174 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej), z czego 33-73 mln boe przypada na polski koncern. Oprócz błękitnego paliwa pozyskiwany będzie z niego kondensat i ropa.

Orlen wylicza, że inwestycja w zagospodarowanie złoża Tommeliten Alpha, jest jedną z dziewięciu zainicjowanych w ostatnich dwóch latach. Ich celem jest zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Surowiec eksploatowany z nowych odwiertów ma trafić rurociągiem Baltic Pipe do Polski, wzmacniając nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Czytaj więcej

Orlen ma już w Norwegii prawie sto koncesji

PGNiG Upstream Norway prowadzi już wydobycie z 18 norweskich złóż. Po przejęciu Lotosu Exploration & Production Norge, drugiej spółki wydobywczej należącej do Orlenu, znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm pod względem zasobów oraz wydobycia ropy i gazu w Norwegii. Spółka posiada udziały w 91 koncesjach. Aktualnie należące do niej zasoby ropy i gazu wynoszą ponad 346 mln boe.

Nowe złoża do zagospodarowania

W tym roku polski koncern uzyskał zgody administracyjne na rozpoczęcie przygotowań do eksploatacji złóż: Alve Nord, Orn, Fenris, Tyrving, Andvare oraz Verdande, a także obszaru Yggdrasil. Ich zagospodarowanie ma zapewnić grupie około 9 mld m sześc. gazu w całym okresie eksploatacji. Uruchomienie tych złóż zaplanowano na lata 2024-2027.

Czytaj więcej

Polska zaczyna sprowadzać coraz mniej ropy z Rosji

„Norwegia jest dla nas strategicznym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o rozwój wydobycia gazu ziemnego. Do końca 2030 r. produkcja własna tego surowca z naszych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie prawie dwukrotnie, do 6 mld m sześc. gazu rocznie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów