Reklama
Rozwiń

Orlen zagospodaruje kolejne złoża w Norwegii

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha. Z kolei na lata 2024-2027 zaplanowano rozpoczęcie eksploatacji siedmiu kolejnych. Pozyskiwane tam błękitne paliwo ma trafić do Polski rurociągiem Baltic Pipe.

Publikacja: 06.09.2023 12:25

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha

Wkrótce ma ruszyć wydobycie gazu i ropy ze złoża Tommeliten Alpha

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

W najbliższych miesiącach grupa Orlen wraz z partnerami biznesowymi planuje rozpocząć eksploatację norweskiego złoża Tommeliten Alpha. Ma ono zapewnić koncernowi dodatkowe 0,5 mld m sześciennych gazu rocznie. Będzie to drugie co do wielkości posiadanych zasobów złoże koncernu eksploatowane w Norwegii. Obecnie prowadzone są w jego obrębie ostatnie prace niezbędne do uruchomienia produkcji.

Czytaj więcej

Pål Eitrheim, Equinor: Norwegowie są chętni na rozwój nowych projektów offshore

Efekt przejęcia PGNiG oraz Lotosu

Orlen, poprzez zależny PGNiG Upstream Norway, posiada w Tommeliten Alpha ponad 42 proc. udziałów. Zasoby tego złoża szacowane są na 80-174 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej), z czego 33-73 mln boe przypada na polski koncern. Oprócz błękitnego paliwa pozyskiwany będzie z niego kondensat i ropa.

Orlen wylicza, że inwestycja w zagospodarowanie złoża Tommeliten Alpha, jest jedną z dziewięciu zainicjowanych w ostatnich dwóch latach. Ich celem jest zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Surowiec eksploatowany z nowych odwiertów ma trafić rurociągiem Baltic Pipe do Polski, wzmacniając nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Czytaj więcej

Orlen ma już w Norwegii prawie sto koncesji

PGNiG Upstream Norway prowadzi już wydobycie z 18 norweskich złóż. Po przejęciu Lotosu Exploration & Production Norge, drugiej spółki wydobywczej należącej do Orlenu, znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm pod względem zasobów oraz wydobycia ropy i gazu w Norwegii. Spółka posiada udziały w 91 koncesjach. Aktualnie należące do niej zasoby ropy i gazu wynoszą ponad 346 mln boe.

Nowe złoża do zagospodarowania

W tym roku polski koncern uzyskał zgody administracyjne na rozpoczęcie przygotowań do eksploatacji złóż: Alve Nord, Orn, Fenris, Tyrving, Andvare oraz Verdande, a także obszaru Yggdrasil. Ich zagospodarowanie ma zapewnić grupie około 9 mld m sześc. gazu w całym okresie eksploatacji. Uruchomienie tych złóż zaplanowano na lata 2024-2027.

Czytaj więcej

Polska zaczyna sprowadzać coraz mniej ropy z Rosji

„Norwegia jest dla nas strategicznym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o rozwój wydobycia gazu ziemnego. Do końca 2030 r. produkcja własna tego surowca z naszych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie prawie dwukrotnie, do 6 mld m sześc. gazu rocznie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku