Rekordowe zapasy gazu w UE. Jeden kraj zgromadził już cały potrzebny surowiec

W podziemnych magazynach gazu (PMG) na terenie Unii zgromadzono rekordowo dużo surowca jak na koniec sierpnia. Starczy go jednak na pokrycie 30 proc. unijnego zapotrzebowania. W Polsce zapasów jest na 15 proc. rocznego popytu.

Publikacja: 29.08.2023 12:36

Rekordowe zapasy gazu w UE. Jeden kraj zgromadził już cały potrzebny surowiec

Foto: Bloomberg

Wystarczy rzut oka na najnowsze dane Gas Infrastructure Europa, by przekonać się, że gros unijnych państw nie ma w swoich PMG wiele wolnej pojemności. W wypadku całej Unii na dzień 27 sierpnia do zapełnienia pozostało 7 proc. a w wypadku Polski - 5 procent.

PMG są jednak najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. Istniejących magazynów jest za mało, by zagwarantować spokojną zimę. Władze Komisji Europejskiej mają tego świadomość i latem zapowiedziały budowę nowych magazynów - wspólnych dla członków Unii.

Czytaj więcej

Magazyny gazu w UE są prawie pełne. Chcą składować go na Ukrainie

Zanim jednak zostaną zbudowane nowe PMG, zachodnie firmy korzystają w największych w Europie - na Ukrainie, co widać w poziomie ich zapełnienie - 30,5 proc. Ukraińskie zbiorniki mogą pomieścić 31 mld m3 gazu.

W których krajach same magazyny są gwarantem bezpieczeństwa? Według raportu "Statistical Review of World Energy 2023" można tak powiedzieć o Łotwie, gdzie już zapewniają 160 proc. krajowego popytu, jednak łotewskie PMG służą też do przechowywania gazu na potrzeby Estonii i Litwy.

Austriacy mogą spać spokojnie, bo w ich PMG znajduje się już 100 proc. potrzebnego krajowi gazu. Blisko 70 proc. krajowego popytu zaspokoją zapełnione w 95 proc. magazyny na Słowacji. Ponad 56 proc. krajowego popytu zaspokoi gaz zgromadzony w magazynach węgierskich. PMG Czech zaspokaja połowę krajowego zapotrzebowania na gaz.

Czytaj więcej

Ukraina może stać się nowym unijnym hubem gazowym

Największa gospodarka Europy - niemiecka zgromadziła dotąd gazu tyle, że starczy go na 26 proc. popytu. Polskie magazyny już niemal pełne, ale wystarczają zaledwie na 16 proc. krajowego zapotrzebowania. Skąd weźmiemy pozostały potrzebny gaz? Podobnie jak inne unijne kraje, mamy kontrakty na LNG, podpisane z firmami m.in. z USA. Własne wydobycie pokrywa mniej niż jedną czwartą krajowego zapotrzebowania.

W 2022 r. Polska zużyła 17,9 mld m3 gazu - o blisko 20 proc. mniej aniżeli rok wcześniej. Wydobycie własne wyniosło 4 mld m3. W tym roku resztę potrzebnego gazu dostarczy z Norwegii gazociąg Baltic Pipe.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą