Świadczą o tym dane londyńskiej giełdy ICE. Według indeksu TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) cena błękitnego paliwa od 10 do 17 lipca zmniejszyła się o prawie 17 proc. z 30,2 euro za MWh do 25,1 euro za MWh. W przeliczeniu na metry sześcienne oznacza to spadek z 358 dol. do 298 dol.
Agencja Unian przypomina, że na początku miesiąca cena za tysiąc metrów sześciennych gazu ziemnego była wyższa o 141 dolarów (32 proc.). Surowiec kosztował blisko 440 dolarów. Skok był krótkotrwały, spowodowany sytuacją geopolityczną m.in. buntem Grupy Wagnera.
Ceny gazu w Europie spadają od końca ubiegłego roku. 25 maja, po raz pierwszy od dwóch lat gaz potaniał poniżej 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To ponad 13 razy mniej niż rekordowe wartości z pierwszych dni wiosny ubiegłego roku - 3892 dol. za tysiąc metrów sześciennych, kiedy to Rosja napadła na Ukrainę.
Czytaj więcej
W tym roku rosyjska próba zamrożenia Europy kosztować będzie Gazprom stratę trzech czwartych przychodów, czyli 90 mld dol., a budżet Kremla dostanie o 28 mld dol. mniej z utraconych ceł wywozowych.
Gaz na giełdzie europejskiej potaniał dzięki szybko rosnącym zapasom w podziemnych magazynach gazu w Unii Europejskiej, a także ciepłej i wietrznej pogodzie oraz działaniom oszczędnościowym w wielu krajach Unii.