Reklama
Rozwiń

Gaz tanieje coraz szybciej, Rosja traci coraz więcej

Jeszcze jeden taki dzień, a gaz na rynku europejskim będzie kosztował tyle, co dwa lata temu, kiedy świat wychodził z pandemicznego letargu i płacił za surowiec mniej niż 400 dol. To całkowita klęska rosyjskiego reżimu na polu energetyki.

Publikacja: 08.05.2023 12:07

Gaz tanieje coraz szybciej, Rosja traci coraz więcej

Foto: Bloomberg

W poniedziałek czerwcowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) otworzyły się ceną 407,5 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Oznacza to, że w stosunku do piątkowego handlu gaz potaniał o 2 proc., przypomina agencja Prime.

Czytaj więcej

Świat na głowie: mniejsze wydobycie ropy, a ceny w dół; gaz dalej tanieje

Giełdowe ceny gazu w Europie spadają od końca ubiegłego roku. W marcu po raz pierwszy od ponad półtora roku, czyli od lipca 2021 roku, gaz potaniał do ​​450 dol. za tysiąc metrów sześciennych. To ponad ośmiokrotnie mniej od rekordu z pierwszych dni wiosny ubiegłego roku. Wtedy to rosyjski reżim sztucznie wywołał energetyczny kryzys, odcinając kraje Unii od rosyjskiego surowca. Cena skoczyła do blisko 3900 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Jednak wystarczyło pół roku, by kraje, które nie wyobrażały sobie funkcjonowania bez rosyjskiego gazu, znalazły nowych dostawców poza Rosją. Okazało się, że gazu jest na świecie nadmiar, a możliwości zakupu ogromne.

W 2023 r. cena gazu na giełdzie europejskiej znalazła się na równi pochyłej, że względu na wystarczające zapasy w podziemnych magazynach gazu w Unii Europejskiej, a także ciepłą i wietrzną pogodę. Do tego doszły działania oszczędnościowe wielu krajów. Okazało się, że gospodarki wcale nie potrzebują tak dużo gazu. Członkowie Unii znacząco ograniczyli zużycie błękitnego paliwa.

Czytaj więcej

Unijny rynek nie tęskni za gazem z Rosji

Przypomnijmy, że wiosną 2021 roku notowania na rynku gazu w Unii oscylowały w przedziale 250-300 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Pod koniec lata przekraczały 600 dol., a jesienią już tysiąc dolarów.

Zimą 2021-2022 ceny przekroczyły próg 2000 dol. za tysiąc metrów sześciennych, a wczesną wiosną, - w związku z obawami o zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych - osiągnęły rekordowy poziom 3892 dol. za tysiąc metrów sześciennych metry.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku