Unijny rynek nie tęskni za gazem z Rosji

Unijny rynek energetyczny skutecznie poradził sobie z wywołanym przez Rosję kryzysem. W kwietniu europejskie terminale przyjęły rekordowe wielkości gazu skroplonego; wiatraki wypracowały o 15 proc. więcej prądu, a ceny gazu na giełdzie oscylowały na poziomie 430-450 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Publikacja: 02.05.2023 12:57

Unijny rynek nie tęskni za gazem z Rosji

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Infrastruktury Gazowej (Gas Infrastructure Europe). Poprzedni rekord padł w grudniu ubiegłego roku i wyniósł ok. 11,9 mld m sześc.

Przybywa gazu w Unii

Poziom zapasów w podziemnych magazynach gazu (PMG) w UE na 1 maja wzrósł o 0,31 punktu procentowego - do 59,6 proc. To o około 26 punktów procentowych więcej niż w tym samym dniu w 2022 roku. Obecnie w unijnych magazynach znajduje się 65 miliardów metrów sześciennych gazu.

Jednocześnie giełdowe ceny gazu, jak wynika z danych londyńskiej giełdy ICE, kształtują się w przedziale cenowym 430- 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, utrzymując stabilność z ostatniej dekady.

Czytaj więcej

Orlen na unijnej platformie wspólnych zakupów gazu

Korzystają z tego unijni odbiorcy. Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) zawarł trzyletnią umowę z francuskim gigantem energetycznym TotalEnergies na dostawę LNG. W komunikacie Arabowie informują, że wartość dostaw wyniesie 1-1,2 mld dolarów i będzie uzależniona od warunków rynkowych. Umowa ma obowiązywać od 2023 roku do końca 2025 roku.

TotalEnergies to jedna z największych firm energetycznych na świecie. Działa w ponad 130 krajach, wydobywając ropę i gaz w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach.

ADNOC została założona w 1971 roku i jest w całości własnością rządu ZEA. Dostarcza gaz do ponad 20 krajów. W lutym firma ADNOC Gas przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną na giełdzie papierów wartościowych w Abu Dhabi.

Interkonektory gazowe pracują pełną mocą

"W kwietniu 2023 r. Hiszpania osiągnęła historyczny rekord eksportu gazu ziemnego rurociągiem do Francji. Dwa połączenia międzysystemowe - Irun w Kraju Basków i Larrau w Nawarrze - zanotowały przepływ 6,52 TWh (ok. 634,4 mln m sześc. - red.), - podaje hiszpański operator Enagas.
„Strajk we Francji spowodował ograniczenie lokalnego wydobycia gazu, co doprowadziło do wzrostu uzależnienia od importu w celu zaspokojenia popytu krajowego. W tym kontekście hiszpański system gazowy pokazał swoją zdolność do zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw do sąsiedniego kraju, zapewnienie stałego i stabilnego przepływu gazu ziemnego” – wyjaśnia firma.

Dobrze radzi też sobie unijny sektor OZE. Produkcja farm wiatrowych na 1 maja nieznacznie spadła do 12,7 proc., wynika z danych stowarzyszenia Wind Europe. Generacja wiatrowa w regionie w ciągu ostatniego tygodnia spadła średnio do 11,63 proc. (o 4 punkty procentowe mniej niż ten sam wskaźnik tydzień wcześniej).

Jednak w całym kwietniu wiatraki na terenie Wspólnoty zwiększyły produkcję o 14,5 proc.

Tak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Infrastruktury Gazowej (Gas Infrastructure Europe). Poprzedni rekord padł w grudniu ubiegłego roku i wyniósł ok. 11,9 mld m sześc.

Przybywa gazu w Unii

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Eksplozja na największym złożu Rosneftu. Jedna osoba nie żyje, szaleje pożar
Gaz
Powiedział prawdę o Gazpromie, stracił stołek w parlamencie
Gaz
Tajemniczy kupcy powiązani z Rosją tworzą flotę cieni LNG
Gaz
Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Gaz
Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway