Bruksela pozbyła się gazu z Rosji. Kto teraz dominuje na europejskim rynku?

Rosjanie przyznają, że kraje Unii Europejskiej w ciągu pół roku „z powodzeniem” zastąpiły rosyjski gaz paliwem od innych dostawców. Import LNG sięgnął 125 mln ton, czyli 170 mld m3 - wielkości przekraczającej znacznie import gazu z Gazpromu. Głównym eksporterem gazu na unijny rynek jest teraz USA.

Publikacja: 09.01.2023 13:31

Amerykański tankowiec z LNG

Amerykański tankowiec z LNG

Foto: Bloomberg

„Unia Europejska w tym roku zastąpiła spadki wielkości importu rosyjskiego gazu (80 mld m3). Zostały one z powodzeniem zastąpione gazem skroplonym z rynków światowych. Do końca roku import LNG do Europy będzie na historycznie rekordowym poziomie - około 125 mln ton (co odpowiada 170 mld m3 - przyp. red.)" - ocenił Sergiej Kapitonow, analityk rosyjskiego Centrum Projektów Transformacji Energetycznej Skoltech w komentarzu dla RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Historyczny dzień niemieckiej energetyki. Pierwszy transport LNG z USA

Według Kapitonowa jest to głównie gaz z USA, ponieważ obecnie tamtejsze terminale pracują prawie całkowicie na rynek europejski. Tym samym do Unii trafia około trzech czwartych amerykańskiego eksportu LNG.

W 2022 r większość państw Unii zaprzestała importu gazu z Gazpromu. Stało się tak w wyniku działań rosyjskiego koncernu, który jednostronnie pozrywał ważne umowy, próbując narzucić odbiorcom płatności w rublach.

Wiosną Gazprom ograniczył lub całkowicie wstrzymał dostawy do Bulgargaz w Bułgarii, PGNiG w Polsce, Gasum w Finlandii, Gas Terra w Holandii, a także Shell Energy Europe w Niemczech i Orsted w Danii. Na początku lata, dostawy na głównej trasie, czyli gazociągiem Nord Stream, znacznie zmalały, gdyż Gazprom odmówił przyjęcia turbin wyremontowanych w Kanadzie na polecenie Siemensa. Jesienią dostawy i na tej trasie ustały.

Czytaj więcej

Potężny cios w rosyjski LNG. Francuzi kończą współpracę

Pompowanie gazociągiem Jamał-Europa – po kontr sankcjach Rosji wobec operatora polskiego odcinka (Gaz-System) również ustało, a na trasie ukraińskiej znacznie zmalało, w wyniku spadku zamówień Gazpromu.

W rezultacie rosyjski gaz rurociągowy jest obecnie dostarczany do Europy przez jeden z dwóch punktów wejścia do systemu gazu Ukrainy oraz przez Turcję, dokąd trafia rurociągami Turkish Stream i Blue Stream. Są to niewielkie ilości. Eksport Gazpromu spadł to poziomu najniższej w historii.

Unia kupowała w Rosji rocznie ok. 150 mld m3 gazu rurociągowego.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą