„Unia Europejska w tym roku zastąpiła spadki wielkości importu rosyjskiego gazu (80 mld m3). Zostały one z powodzeniem zastąpione gazem skroplonym z rynków światowych. Do końca roku import LNG do Europy będzie na historycznie rekordowym poziomie - około 125 mln ton (co odpowiada 170 mld m3 - przyp. red.)" - ocenił Sergiej Kapitonow, analityk rosyjskiego Centrum Projektów Transformacji Energetycznej Skoltech w komentarzu dla RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Do pierwszego niemieckiego terminalu LNG dotarł pierwszy gaz skroplony z USA.
Według Kapitonowa jest to głównie gaz z USA, ponieważ obecnie tamtejsze terminale pracują prawie całkowicie na rynek europejski. Tym samym do Unii trafia około trzech czwartych amerykańskiego eksportu LNG.
W 2022 r większość państw Unii zaprzestała importu gazu z Gazpromu. Stało się tak w wyniku działań rosyjskiego koncernu, który jednostronnie pozrywał ważne umowy, próbując narzucić odbiorcom płatności w rublach.
Wiosną Gazprom ograniczył lub całkowicie wstrzymał dostawy do Bulgargaz w Bułgarii, PGNiG w Polsce, Gasum w Finlandii, Gas Terra w Holandii, a także Shell Energy Europe w Niemczech i Orsted w Danii. Na początku lata, dostawy na głównej trasie, czyli gazociągiem Nord Stream, znacznie zmalały, gdyż Gazprom odmówił przyjęcia turbin wyremontowanych w Kanadzie na polecenie Siemensa. Jesienią dostawy i na tej trasie ustały.