Polska w czołówce państw UE z najwyższą stawką VAT za gaz

Praktycznie wszystkie kraje w UE mają niższe niż w Polsce stawki podatku VAT na gaz ziemny. Kraje UE mają przeważnie jednocyfrową stawkę podatku VAT na gaz w 2023 r. W Polsce wynosi ona 23 proc.

Publikacja: 03.01.2023 10:44

Polska w czołówce państw UE z najwyższą stawką VAT za gaz

Foto: Bloomberg

Przez cały 2022 r. Polacy płacili zerową stawkę VAT na gaz ziemny. Komisja Europejska nie godziła się jednak na to. Polski rząd musiał więc podnieść stawkę podatku VAT. Minimalna stawka, jaką dopuszcza Bruksela, to 5 proc. Polski rząd podniósł ją jednak na 2023 r. do maksymalnego poziomu 23 proc.

Czytaj więcej

Orlen oskarżany o manipulowanie cenami paliw

Jak to wygląda w Europie? W Słowenii stawka VAT na gaz wynosi 9,5 proc., w Bułgarii, Estonii, Irlandii – 9 proc., w Niemczech, Luksemburgu – 7 proc., w Grecji, Belgii, Austrii – 6 proc., a we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii – 5 proc. Stawka podatku VAT zbliżona do polskiego poziomu jest w Holandii i na Łotwie, gdzie sięga 21 proc.

Polski rząd akcentował, że musi przywrócić poprzednią stawkę podatku VAT, bo tego wymaga Komisja Europejska. Komisja Europejska w grudniu ub. roku w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że owszem, domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc. – dalece niżej niż zaplanowane przez rząd 23 proc.

Czytaj więcej

Wrócił 23-proc. VAT na paliwa, a ceny na stacjach nie drgnęły

W efekcie rząd zamroził, co prawda, ceny gazu na 2023 r. na poziomie z tego roku, ale to nie oznacza, że unikniemy wzrostu cen błękitnego paliwa. I tak, w ramach przyjętej przez Sejm ustawy założono, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. Stawka VAT wzrośnie jednak do 23 proc., czyli do poziomu sprzed wprowadzenia (obowiązującej do końca br.) tarczy antyinflacyjnej. W jej ramach stawka VAT dla gazu ziemnego została obniżona z 23 proc. – najpierw do 8 proc., a potem do 0 proc.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie