Przez cały 2022 r. Polacy płacili zerową stawkę VAT na gaz ziemny. Komisja Europejska nie godziła się jednak na to. Polski rząd musiał więc podnieść stawkę podatku VAT. Minimalna stawka, jaką dopuszcza Bruksela, to 5 proc. Polski rząd podniósł ją jednak na 2023 r. do maksymalnego poziomu 23 proc.
Czytaj więcej
Rośnie fala krytyki pod adresem koncernu w związku z prowadzoną przez niego w końcówce 2022 r. polityką cenową na polskim rynku paliwowym.
Jak to wygląda w Europie? W Słowenii stawka VAT na gaz wynosi 9,5 proc., w Bułgarii, Estonii, Irlandii – 9 proc., w Niemczech, Luksemburgu – 7 proc., w Grecji, Belgii, Austrii – 6 proc., a we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii – 5 proc. Stawka podatku VAT zbliżona do polskiego poziomu jest w Holandii i na Łotwie, gdzie sięga 21 proc.
Polski rząd akcentował, że musi przywrócić poprzednią stawkę podatku VAT, bo tego wymaga Komisja Europejska. Komisja Europejska w grudniu ub. roku w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że owszem, domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc. – dalece niżej niż zaplanowane przez rząd 23 proc.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2023 przestała obowiązywać obniżka stawki VAT na paliwa i zamiast 8 proc. znów wynosi 23 proc. Mimo to ceny paliw na stacjach nie zmieniły się. Komentatorzy mówią o wysokich marżach sprzedawców a posłowie opozycji zapowiadają kontrole i doniesienia do NIK.