– Całkowicie zastąpiliśmy gaz, który nie jest już dostarczany z Rosji – ogłosiła w środę unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Braki spowodowane złamaniem obowiązujących umów przez Gazprom, zastąpiły dostawy gazu skroplonego (LNG), a także paliwo rurociągowe od innych dostawców. Głównie z Norwegii, Kataru, USA, Kanady, Azerbejdżanu, Algierii.

Czytaj więcej

Katar nie zastąpi Rosji, ale Bruksela nie zgadza się na szantaż Putina

Na LNG przestawia się coraz więcej europejskich dotychczasowych klientów Gazpromu. Także w środę władze Czech poinformowały, że 30 proc. potrzebnego gazu będzie importować z Algierii.

"Najważniejsze jest, że uzgodniliśmy dostawy gazu z Algierii do Czech. Myślę, że w przyszłości Algieria będzie odgrywać kluczową rolę w tych dostawach, ich udział może wynieść około 30 proc. potrzebnego nam gazu" - powiedział Josef Sikiela minister przemysłu i infrastruktury Czech po powrocie z negocjacji w Algierze.

Sikela dodał, że dostawy z Algierii do Czech mogą być realizowane przez Tunezję i Włochy, a także do terminalu LNG u wybrzeży Holandii w pobliżu miasta Eemshaven.

Czechy negocjują też dalsze dostawy gazu z Norwegią, Katarem, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi - podkreślił szef resortu.

Do rosyjskiej napaści na Ukrainę i wymuszania przez Gazprom opłat w rublach, 98 proc. potrzebnego gazu Czesi kupowali w Rosji. Obecnie surowiec jest dostarczany rurociągami z Norwegii, a także drogą morską ze Stanów Zjednoczonych do wspomnianego terminalu LNG w Eemshaven. Krajowe magazyny gazu są zapełnione w 99 procentach.

Czytaj więcej

Gazprom wygrał z Finami przed Trybunałem w Sztokholmie. Chodzi o gaz za ruble