Szantaż Kremla nie działa, ceny gazu spadają na giełdzie

Ceny gazu giełdowego w Europie po raz pierwszy od 9 sierpnia spadły poniżej 2000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To o 8 procent mniej niż w piątek.

Publikacja: 12.09.2022 14:49

Szantaż Kremla nie działa, ceny gazu spadają na giełdzie

Foto: Bloomberg

Według londyńskiej giełdy ICE najbliższe - październikowe kontrakty terminowe (wg indeksu największego europejskiego hubu TTF) otworzyły poniedziałkowe notowania na poziomie 2086,6 dolarów za tysiąc metrów sześciennych (-3 proc.). Potem cena szła w dół do 1972,2 dolarów (-8,4 proc.). Dla porównania w piątek gaz kosztował 2152 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Na początku marca ceny gazu w Europie, w obawie przed zakazem importu rosyjskich surowców energetycznych, przez cztery dni z rzędu aktualizowały swoje historyczne maksima. Rekord cenowy 3 892 dol. za tysiąc metrów sześciennych został osiągnięty 7 marca.

Czytaj więcej

KE interweniuje na rynku energii. Chce ograniczyć zużycie prądu

Ostatni gwałtowny wzrost pod koniec sierpnia był związany z zapowiedzią Gazpromu, że gazociąg Nord Stream został zawieszony na trzy dni z powodu planowej konserwacji. Notowania skoczyły powyżej 3500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych i kilkakrotnie aktualizowały historyczne zapisy ceny rozliczeniowej. Na początku września Gazprom ogłosił całkowite wyłączenie dostaw jakoby z powodu wycieku oleju wykrytego na jedynej działającej turbinie. Rosjanie choć mają jeszcze pięć innych turbin, celowo odcięli dostawy.

Szantaż nie przyniósł oczekiwanego na Kremlu skutku. Unia i Wielka Brytania znajdują nowych dostawców, uruchamiają terminale, złoża i zapełniają podziemne magazyny.

Norwegia jest obecnie największym dostawcą gazu na unijny rynek i zapowiada zwiększenie dostaw. Azerbejdżan zwiększył pompowanie Południowym Korytarzem Gazowym gazu o 10 proc., a w przyszłym roku zapowiada jeszcze większą produkcję, dzięki uruchomieniu wydobycia z nowego złoża.

USA już ogłosiły, że nie zostawią Unii bez swojego LNG zimą. Słowacja podpisała niedawno nową umowę z ExxonMobile, Włochy zwiększyły zakupy w Algierii i Katarze. Nowe złoża odkryte zostały u wybrzeży Cypru.

Czytaj więcej

UE podzielona ws. pakietu kryzysowego. Polska przeciw propozycji Brukseli
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów