W styczniu 2022 r. Gazprom dostarczył krajom Unii 11,4 mld m sześc. gazu. To o 41 proc. mniej niż rok temu. Państwa Wspólnoty znalazły więc innych dostawców. Zakupiły rekordową w historii ilość gazu skroplonego – 11 mld m sześc. Dla porównania Chiny i Japonia zaimportowały w tym czasie po ok. 10 mld m sześc. – wyliczyli eksperci moskiewskiego Centrum Prognoz Gospodarczych.
Czytaj więcej
Największy importer LNG na świecie wysłał swoje nadwyżki skroplonego gazu do Unii. Gazowce są już w drodze. Dostawy będą też w marcu.
Tym samym LNG stanowił 37 procent całego importu gazu do Europy (średnia z lata 2020/2021 to 23 proc.). To niemal tyle, ile udziału w rynku Unii i Wielkiej Brytanii ma Gazprom (40 proc.).
Całkowita wielkość dostaw LNG do Europy w okresie od sierpnia do lutego zwiększyła się sześciokrotnie i w szczycie przekroczyła 300 mln m sześc. dziennie.
Na pomoc Unii ruszyła nawet Japonia – największy importer LNG na świecie (75 mln ton rocznie). Gazowce są już w drodze; dostawy będą też w marcu. Według agencji Kiodo, Japonia w marcu wyśle do Unii „kilkaset tysięcy ton LNG".