We wtorek Gazprom zarezerwował część przepustowości gazociągu Jamał-Europa na tranzyt paliw przez Polskę od północy czasu moskiewskiego (2.00 naszego czasu) do 08.00 czasu moskiewskiego 2 lutego, czyli na koniec doby gazowej. Spółka wykupiła 12,53 mln m3 (ok. 40 proc. oferty) – 1,57 mln m3 na godzinę.
Jednak jak wynika z danych niemieckiego operatora Gascade, nie było fizycznego przepływu gazu, dostawy utrzymywały się na poziomie zerowym.
Tym samym główny gazociąg lądowy z Rosji do Europy Zachodniej nie powrócił do pompowania rosyjskiego gazu: dane wskazują, że od 7.00 do 8.00 czasu moskiewskiego fizyczny przepływ mógł wynieść śladowe 1,6 tys. metrów sześciennych, ale w rzeczywistości dostawy nigdy się nie rozpoczęły.
Pompowanie rosyjskiego gazu trasą Jamał-Europa stanęło 21 grudnia, kiedy Rosjanie odmówili wykupu mocy przesyłowych. Gazociąg przełączył się na pracę w trybie odwrotnym - fizyczny przepływ gazu szedł z Niemiec do Polski. Nawet szczątkowe rezerwacje Gazpromu na styczeń nie wpłynęły na sytuację: de facto ze strony rosyjskiej nie było dostaw, a gazociąg pracował w odwrotnym kierunku. Rosjanie zapowiedzieli też oficjalnie, że w lutym nie interesuje ich przesył gazu Jamałem.
Czytaj więcej
Cena gazu w Europie spadła poniżej 900 dolarów za 1000 metrów sześciennych na tle prawie dwukrotnego wzrostu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.