Rosja zwiększa tranzyt przez Ukrainę, gaz tanieje

Cena gazu w Europie spadła poniżej 900 dolarów za 1000 metrów sześciennych na tle prawie dwukrotnego wzrostu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Publikacja: 01.02.2022 12:02

Rosja zwiększa tranzyt przez Ukrainę, gaz tanieje

Foto: Bloomberg

We wtorek cena marcowych kontraktów terminowych w hubie TTF w Holandii spadła do 899,99 dol. za 1000 metrów sześciennych, czyli 77,3 euro/MWh. To o 8 proc. mniej niż w poniedziałek.

Dzieje się to na tle wzrostu zamówień Gazpromu na tranzyt gazu przez Ukrainę. Rosjanie zamówili 107,7 mln metrów sześciennych mocy przesyłowych. To 1,8 raza więcej aniżeli w dzień wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż średni tranzyt dzienny w styczniu, pisze agencja TASS.

Tym samym z początkiem lutego dane dotyczące przepompowywania rosyjskiego gazu przez Ukrainę zbliżyły się do wielkości z kontraktu długoterminowego (ok. 109,5 mln m3 dziennie).

Od ponad miesiąca Gazprom nie przesyła natomiast gazu przez Polskę do Niemiec gazociągiem Jamał-Europa. Ogłaszane codzienne aukcje na przepustowości, pozostają bez odpowiedzi. Tak też było w poniedziałek.

Czytaj więcej

Powstaje gazowa koalicja na wypadek wojny

Polski operator gazociągu jamalskiego - spółka Gaz-System ogłosiła niedawno konsultacje z operatorami magistrali gazowych na Ukrainie i w Cechach. Dotyczą one projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski, Ukrainy i Czech.

„Propozycja projektu zdolności przyrostowej została opracowana przez operatorów podczas fazy projektowania, która rozpoczęła się 26 października 2021 r. w odpowiedzi na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania otrzymane w trakcie oceny zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe przeprowadzonej w okresie od 5 lipca do 30 sierpnia 2021 roku.

Opracowany dokument konsultacyjny zawiera m.in. opis projektu zdolności przyrostowej, w tym proponowane rozwiązanie techniczne, oszacowanie kosztów, wstępny harmonogram, poziom oferty dla produktu z zakresu zdolności powiązanej oraz ogólne zasady i warunki udziału i uzyskania dostępu do zdolności przyrostowej w ramach aukcji produktu rocznego w lipcu 2023 r.”.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą