Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 07.03.2018 20:29 Publikacja: 07.03.2018 20:19
Foto: Fotorzepa/Bartłomiej Jankowski
Od kwietnia miały wejść w życie nowe wymogi techniczne przyłączania mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnych. Operatorzy z dużych grup zawiesili na stronach tzw. instrukcję ruchu i eksploatacji sieci, ale szerokich konsultacji nie przeprowadzili. Uwagi zgłoszone po czasie zmusiły ich jednak, by zapytać się o zdanie ludzi, których nowe wymogi uderzą po kieszeni.
Według nowych reguł tylko systemy o mocy do 3 kW mogłyby być wyposażone w inwertery jednofazowe (do tej pory granicą było 4,6 kW, co wystarcza dla domu jednorodzinnego). Inwerter to najważniejszy element instalacji, która odpowiada za przemianę prądu stałego (wytwarzanego przez panele) na zmienny (zsynchronizowany z siecią). Teraz systemy większe niż 3 kW mają mieć urządzenia trójfazowe, co podroży inwestycje. Co więcej, operatorzy będą też mogli zdalnie odłączać od sieci wszystkie instalacje, a w przypadku tych większych – sterować mocą.
Zakup i montaż fotowoltaiki wymagają znacznych nakładów finansowych i choć to inwestycja na lata, to jednak nie...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Już 950 gmin, czyli ponad 38 proc., zgłosiło się do pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze”, i...
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajo...
Po zakończeniu sezonu grzewczego ceny węgla zwykle spadają. Dla klientów to dobry moment na zakup surowca na prz...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetyczny...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas