Sinopec otrzyma jedną trzecią udziałów w pięciu nowych projektach dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Obie firmy szacują, że w tym roku będą prowadzić prace w 125 odwiertach. Zgodnie z warunkami umowy, Sinopec zapłaci 900 mln dol. w gotówce teraz, a pozostałą kwotę przekaże Amerykanom do końca 2014 r.

Chińczycy, którzy sami posiadają jedne z największych na świecie złóż gazu łupkowego, wciąż poszukują jednak kolejnych zasobów surowców energetycznych, które pozwolą im utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego. We wtorek inny chiński koncern paliwowy - PetroChina - poinformował o przejęciu kontroli nad złożami ropy w Północnej Kanadzie nad rzeką Mackay. W ubiegłym miesiącu China National Petroleum Corp. uzyskała z kolei zgodę na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej w Afganistanie.

Konkurencja, w tym europejska, nie chce jednak pozostać w tyle, o czym świadczyć może choćby transakcja zawarta przez francuski Total z amerykańskimi firmami Chesapeake Energy i EnerVest. Francuzi kupili 25 proc. udziałów w projekcie dotyczącym wydobycia gazu i ropy z łupków w stanie Ohio. Zapłacili za nie 2,3 mld dol.