Samorządowcy chcą zmian w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze z 9.06.2011 r. oraz powiązanych aktach prawnych, które regulują poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie złóż węglowodorów. Chodzi o to, by wpływy z eksploatacji złóż trafiały też do właścicieli gruntów w tym kas gmin i województw.
Samorządy chcą, by włączyć zarządy wojewódzkie w procesy wydawania koncesji na poszukiwania oraz eksploatacje złóż na ich terenie. Chcą być informowani o działaniach organów państwowych w tej sferze.
Domagają się, by województwa na terenie których zostały wydane koncesje, miały obowiązek sporządzania studium wpływu potencjalnych obszarów górniczych na jakość życia mieszkańców, środowisko naturalne oraz gospodarkę lokalną.
"Uważamy, że samorządy wojewódzkie powinny dążyć do tworzenia regionalnych polityk energetycznych poprzez rozwój lokalnych i nowych źródeł energii, tworzenia konkurencyjności na rynku energii, wprowadzanie cen detalicznych i modernizacji sieci dystrybucyjnych" - czytamy w stanowisku.
Samorządowcy zwracają uwagę na konieczność dialogu społecznego w wypadku gazu łupkowego. Nie we wszystkich krajach władze słuchają lokalnych społeczności. Ludzie potrzebują dokładnej wiedzy i bieżących informacji o stosowanych technologiach.