Surgutneftegaz to koncern bardzo tajemniczy: nie ujawnia właścicieli; nie bierze kredytów; niewiele inwestuje, a wszystko co zarobi, gromadzi na kontach. Dzięki temu jest największym na świecie posiadaczem zasobów gotówkowych w swojej branży - przekroczyły już 28 mld dol.. Dla porównania lider branży - Exxon ma ok. 18 mld dol..
Teraz te zasoby jeszcze wzrosną, bowiem Surgut kierowany przez Władimira Bogdanowa (to on prawdopodobnie kontroluje spółkę), sprzedaje swoje udziały (ma 20 proc.) w konsorcjum wydobywającym ropę w dorzeczu Orinoko.
Jak dowiedział się Kommersant, chodzi o rosyjskie konsorcjum NNK działające w Wenezueli, gdzie po 20 proc. mają też Rosneft, TNK-BP, Gazprom neft i Łukoil.
Teraz udziały Surgutu zostaną albo podzielone miedzy pozostałych, albo w całości trafią do Rosneft. Parterem Rosjan w tej inwestycji jest państwowy PdVSA, który w projekcie wydobywczym ma 60 proc. a Rosjanie 40 proc..
Surgutneftegaz oprócz Wenezueli miał 21 proc. węgierskiego MOL. Przez dwa lata nie chciał ujawnić udziałowców, więc w nie był dopuszczany do zarządzania koncernem. Sprzedał więc udziały węgierskiego skarbowi państwa zarabiając na tym 0,5 mld dol..