Rynek paliw – spada sprzedaż diesla i benzyny, winowajcą jest szara strefa

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, sprzedaż oleju napędowego w ubiegłym roku zmalała o 8 proc., z czego szacuje się, że aż 6 proc. to nielegalny obrót

Publikacja: 24.01.2013 13:15

Rynek paliw – spada sprzedaż diesla i benzyny, winowajcą jest szara strefa

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski

W przypadku benzyn było to o 4 proc. mniej. PKN Orlen mówi o spadkach rzędu odpowiednio 7 proc. i 5 proc. Częściowo jest to związane ze spadkiem PKB, co wpływa na coraz mniejszym popytem na paliwa. Dla porównania, wzrost miernika rozwoju gospodarczego w IV kwartale 2011 r. wynosił 4,6 proc., podczas gdy rok później – zaledwie -0,8-1,5 proc.

Jednak koncerny paliwowe alarmują, że za gros tego spadku odpowiada nielegalny handel tymi produktami. – Jeśli resort finansów nie wprowadzi określonych narzędzi ograniczających ten proceder, w tym roku spadek sprzedaży diesla może przekroczyć nawet 10 proc. – twierdzi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN ds. finansowych. POPiHN mówi wręcz o groźbie zmniejszenia się rynku diesla nawet do 15 proc. – Ten problem w ciągu kilkunastu miesięcy znacząco się nasilił. Dziś dotyczy, nie tak jak kiedyś, niepłacenia akcyzy czy mieszania oleju opałowego z napędowym, ale wyłudzania VATu, co jest dużo trudniejsze do wykrycia – zaznacza Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN.

Tymczasem Ministerstwo Finansów dotąd lekceważyło skalę problemu. – Być może do tej pory nie zauważano tej kwestii, bo wzrósł VAT, a ceny paliw w ub.r. wyższe niż dzisiaj. Dlatego wpływy do budżetu zgadzały się mniej więcej z założeniami. Teraz, kiedy nie ma podwyżki podatków, a ceny na stacjach są stabilne, może pojawić się wyrwa w systemie finansowym – zauważa Wieciech. Jego zdaniem, uszczelnienie powinno objąć cały system, a nie tylko niektóre aspekty.

PKN Orlen: Ceny paliw powinny stanąć w miejscu

Zaznacza jednak, że w ostatnim czasie nastąpiło delikatne przełamanie impasu w rozmowach z resortem. Powstał już strategiczny plan kontroli na 2013 r., gdzie zostaną przedstawione rozwiązania. – Trzeba dać przedsiębiorcom nielegalnie handlującym paliwem wyraźny sygnał, że ten proceder nie będzie tolerowany. W innym przypadku problem jeszcze urośnie – zaznacza Jędrzejczyk. Jego zdaniem, Polska powinna wziąć przykład z rozwiązań czeskich, gdzie szarą strefę szacowano nawet na 20 proc. Po wprowadzeniu depozytów za przyznanie koncesji na obrót proceder został znacząco ukrócony.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?