::"Dziennik Gazeta Prawna"
:
Rosnieft: nowy dyplomatyczny młot Rosji.
Igor Sieczin to prawa ręka Putina i jeden z najbardziej wpływowych
Aktualizacja: 25.04.2013 11:15 Publikacja: 25.04.2013 11:15
::"Dziennik Gazeta Prawna"
:
Rosnieft: nowy dyplomatyczny młot Rosji.
Igor Sieczin to prawa ręka Putina i jeden z najbardziej wpływowych
::"Dziennik Gazeta Prawna": Zielona energia przegrywa w USA
z tanim gazem łupkowym. Ponad połowa stanów chce zrezygnować z zapisów o wspieraniu energii odnawialnej. Energia ta bowiem przestaje się Amerykanom opłacać. To efekt boomu łupkowego,
który spowodował spadek cen gazu o ponad 70 proc.
::"Dziennik Gazeta Prawna": Nowy minister zapowiada audyt w PGNiG.
Włodzimierz Karpiński, nowy minister Skarbu Państwa, który zastąpił na stanowisku Mikołaja Budzanowskiego, zamierza w trybie pilnym dokonać
Ponadto dzisiaj w „Dzienniku Gazecie Prawnej" dodatek „Biznes i Energia", a w nim m.in.
Zapaść na rynku energetyki odnawialnej.
Tak źle na rynku OZE jeszcze nigdy nie było. Firmy z sektora pobłądziły,
a politycy się nie sprawdzili.
Energia dla Europy – solidna podstawa wzrostu.
Unijna polityka energetyczna musi zapewniać jednoczesne osiągnięcie trzech kluczowych celów.
(wydanie płatne)
::"Puls Biznesu": Konsorcjum łupkowe dostało wsparcie.
90 mln zł Taką dotację dostało Konsorcjum Polskie Technologie dla Gazu Łupkowego.
(wydanie płatne)
::"Puls Biznesu": Akcyzowo-gazowy niewypał.
Prawnicy premiera wytykają Ministerstwu Finansów masę błędów w ustawie nakładającej akcyzę na gaz ziemny.
(wydanie płatne)
::"Puls Biznesu": Czas odwiertów.
Amerykańskie doświadczenia, a przede wszystkim spadek cen gazu dzięki wydobyciu go z łupków, rozpaliły wyobraźnię w innych krajach.
(wydanie Płatne)
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
::"Dziennik Gazeta Prawna"
Rosnieft: nowy dyplomatyczny młot Rosji.
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajowe zapotrzebowanie. Nasz prąd okazał się cenowo konkurencyjny z tym w innych krajach. Polska znów jest eksportem energii netto. Mimo przyrostu mocy w wietrze produkcja z wiatru znacząco spadła.
Po zakończeniu sezonu grzewczego ceny węgla zwykle spadają. Dla klientów to dobry moment na zakup surowca na przyszły sezon. Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Na największe obniżki trzeba jeszcze poczekać.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jedno z największych miast w Polsce będzie kupować energię elektryczną pochodzącą z OZE na bazie korporacyjnej umową PPA (cPPA). Celem współpracy oprócz zakontraktowania zielonej energii jest także wypracowanie specjalnych procedur zmierzających do zawarcia pierwszej w Polsce umowy cPPA dla sektora publicznego. Kontrakty te bowiem dotychczas były zarezerwowane dla przemysłu.
Jest wola polityczna rządu, aby projekt został przyjęty przez parlament jeszcze przed majowymi wyborami prezydenckimi – mówi Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska. Ujawnia szczegóły mrożenia cen energii.
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajowe zapotrzebowanie. Nasz prąd okazał się cenowo konkurencyjny z tym w innych krajach. Polska znów jest eksportem energii netto. Mimo przyrostu mocy w wietrze produkcja z wiatru znacząco spadła.
Liberalizacja zasad lokowania farm wiatrowych ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w trybie obiegowym do końca tego tygodnia. Co do założeń członkowie rządu uwag jednak nie mieli. Ale mają je eksperci.
Blisko pół miliarda złotych wyniosą odpisy gdańskiej Energi, które wpłyną na wyniki finansowe spółki za poprzedni rok. Straty z tego tytułu – to jak tłumaczy Energia – w dużym stopniu efekt nietrafionych decyzji inwestycyjnych w OZE zawartych na chwilę przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Spółka narazie nie informuje czy będzie składać doniesienia do prokuratury w tej sprawie.
Od tego, w jaki sposób i – co równie ważne – w jakim tempie zostanie przeprowadzona transformacja energetyczna w Polsce, zależy utrzymanie konkurencyjności i tym samym przyszłość naszej gospodarki. Dziś „Rzeczpospolita” inicjuje projekt „Panel Transformacji Energetycznej”.
Największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest transformacja przemysłu i transportu – oceniają eksperci firmy doradczej PwC.
Przed nami dwie fale wielkiego procesu inwestycyjnego: energetyczna i robotyzacyjna – wskazują przedstawiciele PKO BP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas