Korespondencja z Budapesztu
Do 2030 roku wydobycie krajowe gazu konwencjonalnego na Ukrainie wzrośnie do 30 mld metrów sześć. Import rosyjskiego gazu zmniejszy się zaś o 25 mld metrów sześc. (o 40 proc.). Ukraińskie kopalnie zostaną sprywatyzowane lub przekazane w dzierżawę. Spółka paliwowa Naftohaz zostanie zrestrukturyzowana. Powstanie konsorcjum ds. zarządzania ukraińskimi gazociągami – to główne założenia strategii energetycznej ukraińskiego rządu przyjętej w odpowiedzi na politykę cenową Gazpromu. Władze w Kijowie od lat negocjują z monopolistą obniżki cen gazu. Rozmowy kończą się fiaskiem, gdyż Rosja żąda całkowitej kontroli nad ukraińskimi gazociągami lub członkostwa Kijowa w rosyjskich strukturach integracyjnych, takich jak unia celna czy Eurazjatycka Wspólnota Gospodarcza.
Porozumienie z RWE
– Cena 400–500 dol. za tysiąc metrów sześciennych surowca jest zarówno terapią szokową, jak i mocnym argumentem, który zmusza nas do poszukiwania rozwiązań – mówił podczas debaty na temat europejskiego i ukraińskiego bezpieczeństwa energetycznego w ramach VI Forum Europa-Ukraina Ołeksandr Todijczuk, były prezes Ukrtransnafty zarządzającej ukraińskimi gazociągami, obecnie prezes Międzynarodowego Klubu Energetycznego w Kijowie.
Władze Ukrainy rozmawiają z państwami UE o reeksporcie rosyjskiego surowca. – Kierunki rewersu dostaw na Ukrainę z Europy to Polska, Węgry i Słowacja. Testujemy przesył. Optymistyczny scenariusz zakłada, że roczny reeksport rosyjskiego gazu z UE na Ukrainę sięgnie 7 mld metrów sześc., pesymistyczny – 5 mld – powiedział „Rz" Todijczuk.
Ukraina podpisała porozumienie z niemieckim RWE w sprawie dostaw 5 mld metrów sześc gazu rocznie. Surowiec sprowadzany z Niemiec kosztuje 416 dol. za tys. metrów sześc. Gazpromowi Ukraińcy płacą ponad 426 dol. – Zgodziliśmy się na przesył gazu z Europy na Ukrainę na prośbę strony ukraińskiej. Nasze kraje łączy sieć gazociągów. Rosja pozostanie ważnym źródłem dostaw, mamy jednak aspirację, by zostać regionalnym liderem tranzytowym – mówił podczas debaty członek węgierskiego MOL Sandor Fasimon.