O wynikach analiz poinformował w piątek w wywiadzie dla dziennika "Presa" szef elektrowni Iwan Genow. Wyjaśnił, że dokumentacja badań i program modernizacji reaktorów zostały przekazane pod koniec grudnia krajowemu dozorowi jądrowemu.
Chodzi o dwa rosyjskie reaktory typu VVER 1000 o łącznej mocy 2000 MW, których licencje na użytkowanie kończą się odpowiednio 5 listopada 2017 roku i 2 października 2019 r.
Siłownia, która zapewnia 35 proc. produkowanej w kraju energii elektrycznej, przeprowadzi modernizację reaktorów własnymi środkami. Modernizacja jednego reaktora będzie kosztować 200 mln euro - powiedział Genow. W przypadku pierwszego bloku pełna modernizacja ma się zakończyć w 2023 r.
W tym roku może zapaść decyzja o rozbudowie siłowni w Kozłoduju o trzeci reaktora, tym razem nie rosyjski, a oferowany przez koncern Westinghouse - model AP1000. Szef resortu gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew przeprowadził w USA w listopadzie ub. r. wstępne rozmowy na ten temat.
Decyzję o rozbudowie Kozłoduju podjęto w kwietniu 2012 r., po rezygnacji z budowy drugiej siłowni atomowej w Belene w powodu jej zbyt wysokich kosztów. Inwestorem Belene miał być rosyjski Atomstrojeksport.