Jak wynika z raportu pt. „Globalny Rynek Energii Słonecznej" rynek ten przyniósł przychody w wysokości 59,84 mld USD w 2013 r. Popyt na instalacje fotowoltaiczne zdominowany jest przez obszar Azji i Pacyfiku, którego udział w rocznym wolumenie zainstalowanych ogniw PV wynosi 46 procent. Pierwsze cztery pozycje w rankingu sprzedaży zajmować mają nadal Chiny, Japonia, Indie i Australia, które napędzają sprzedaż w tym regionie.
Tendencje wzrostowe widać tez w Europie. Niemcy były pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który w 2006 r. wdrożył mechanizm dotacji dotyczących instalacji PV w postaci taryf gwarantowanych (ang. Feed in Tariff). W rezultacie, moc zainstalowanych ogniw gwałtownie wzrosła i obecnie wciąż jest to największy rynek energii słonecznej na świecie. Do 2020 roku Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Wielka Brytania planują uruchomić instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 75 GW. Dla porównania, łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych na świecie w 2013 roku wyniosła 137 GW.
Na rynku europejskim odnotowuje się znaczny spadek cen instalacji PV z racji mniejszej ilości oferowanych taryf gwarantowanych oraz spekulacji dotyczących dalszego ograniczania dofinansowania głównego rynku energii słonecznej. Jednostronne zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach Protokołu z Kioto, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, również napędzają rozwój rynku energii słonecznej w tym regionie.
W tym samym czasie Stany Zjednoczone stały się lukratywnym rynkiem sprzedaży, ponieważ ceny instalacji PV w regionie spadły dzięki ograniczeniu importu z Chin po nałożeniu ceł antydumpingowych oraz opłat zapobiegających nielegalnemu dotowaniu.
- Globalny rynek energii słonecznej rozwija się dzięki różnym programom subsydiowania w postaci zielonych certyfikatów, taryf gwarantowanych, dofinansowań i ulg podatkowych dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych - stwierdza Pritil Gunjan, analityk Frost & Sullivan ds. rynku energii i ochrony środowiska. Jego zdaniem to z powodów niejednorodnych systemów wsparcia rozwój energetyki społecznej jest tak nierównomierny.