- Moją intencją jest podtrzymanie długoterminowej, ambitnej polityki dywidendowej i praca na rzecz rozwoju całej grupy i wzrostu wartości Energa SA dla jej akcjonariuszy. W ciągu kilku tygodni przedstawimy nasz plan rozwoju, który będzie zgodny z kluczowymi kierunkami strategicznymi grupy – podkreślił cytowany w komunikacie spółki Andrzej Tersa, powołany na prezesa Energi w środę. Wraz z nim do zarządu nowej kadencji weszli Seweryn Kędra, wiceprezes ds. finansowych oraz Jolanta Szydłowska, wiceprezes ds. korporacyjnych.

Według Pawła Puchalskiego, szefa działu analiz giełdowych DM BZ WBK deklaracja nowych władz o podtrzymaniu polityki dywidendowej powinna wpłynąć na powrót kursu do poziomów sprzed środowego załamania notowań.

Środowe walne zgromadzenie Energi podjęło decyzję o przeznaczeniu 92 proc. jednostkowego zysku netto z 2014 r., czyli ponad 596 mln zł na wypłatę dywidendy. Akcjonariusze już 21 maja otrzymają 1,44 zł na każdą posiadaną akcję spółki.

Polityka dywidendowa Energi zakłada wypłatę akcjonariuszom do 92 proc. jednostkowych zysków. Już w zeszłym roku na wypłatę dywidendy przeznaczone zostało 83 proc. czystego zarobku spółki. Zeszłoroczna premia wyniosła 1 zł na akcję, a łącznie wypłacono akcjonariuszom 414 mln zł.