Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń" wypracowało w pierwszym półroczu tego roku 332 mln zł przychodów ze sprzedaży. To wynik o 11 proc. lepszy od zanotowanego w tym samym czasie 2014 r. Jeszcze większy bo 37-proc. wzrost spółka zanotowała pod względem czystego zarobku. W efekcie zysk netto wyniósł prawie 163 mln zł.

- Na wyniki PERN miało wpływ kilka czynników m.in. wysoki poziom tłoczeń ropy naftowej, (wyższy o ok. 9 proc. od analogicznego okresu w roku ubiegłego), oraz rosnące zapotrzebowania na usługę magazynowania; w tym od niedawna, także dla klientów tradingowych - mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Moskalewicz, prezes PERN „Przyjaźń". Przekonuje, że osiągnięte wyniki potwierdzają skuteczność realizowanej przez zarząd strategii, zwłaszcza na dynamicznie zmieniającej się sytuacji na światowych rynkach ropy.

- Mimo sprzyjających warunków rynkowych nie byłoby to możliwe, gdyby nie zwiększenie efektywności wykorzystania infrastruktury, wprowadzenie dla naszych klientów nieznanych wcześniej w kraju form tradingowych surowca, rozbudowy powierzchni magazynowej, optymalizacji zarządzania aktywami grupy kapitałowej - zauważa Moskalewicz.

Przy okazji publikacji danych finansowych za pierwsze półrocze, spółka poinformowała, że jej sztandarowa inwestycja, czyli budowa pierwszego na polskim wybrzeżu Terminala Naftowego w Gdańsku, przebiega zgodnie z planem. Jej zakończenie planowane jest na koniec tego roku. Oddanie do użytku Terminalu Naftowego w Gdańsku spowoduje znaczący wzrost powierzchni magazynowych grupy oraz pozwoli na świadczenie nowych usług dla klientów spółki.