Tania ropa bije w firmy energetyczne

Spadające ceny ropy naftowej odbijają się na kondycji koncernów petrochemicznych. Efekt? Coraz więcej spółek zapowiada redukcję zatrudnienia.

Publikacja: 30.07.2015 11:21

Tania ropa bije w firmy energetyczne

Foto: Bloomberg

Brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell to już kolejna spółka z branży, która zapowiedziała redukcję zatrudnienia. W najbliższym czasie z firmą rozstanie się około 6,5 tys. osób i redukcja będzie dotyczyła tak bezpośrednio zatrudnionych jak i podwykonawców.

Powyższy plan oznacza, że jedna z największych na świecie firm petrochemicznych zredukuje zatrudnienie o 6,5 proc., gdyż obecnie firma zatrudnia 100 tys. osób.

Na identyczny krok zdecydowała się także inna brytyjska spółka z branży; Centrica. Zarządzona przez Iaina Conna, nowego prezesa firmy, redukcja dotknie łącznie 6 tys. etatów. Conn zapowiada przy tym, że szykowana restrukturyzacja nie odbije się na klientach firmy.

- Szykowana restrukturyzacja będzie zaledwie pierwszym krokiem ku nowej strategii firmy, której celem jest poprawa wyników finansowych, wzrost wartości spółki oraz większy zwrot z inwestycji w postaci wyższej dywidendy – informuje Conn.

Spadające ceny ropy mocno odbiły się na wynikach spółek z branży. W drugim w kwartale bieżącego roku zysk netto Royal Dutch Shell spadł o 37 proc. Spadek rentowności zmusił kierownictwo spółki do zmiany swoich priorytetów oraz rewizji planów inwestycyjnych, które w 2015 r. mają zmaleć do 30 mld dol., czyli być o 3 mld dol. niższe niż przewidywano w kwietniu i o 7 mld niższe niż w roku 2014.

Przed kilkoma dniami brytyjski "Financial Times" pisał, że największe naftowo-gazowe firmy światowe zrezygnowały z nowych projektów inwestycyjnych na ogólną sumę 200 mld dolarów, aby móc zachować dywidendy w sytuacji spadku cen ropy. Wśród nich wymieniono Royal Dutch Shell. Shell, jak pisze Reuters, utrzymał dywidendę na poziomie 47 centów za akcję.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach