Informacje na ten temat znalazły się dokumentach przesłanych do szanghajskiej giełdy. Wynika z nich, że sprzedającymi będą dwie spółki z Nevady – Tall City Exploration oraz Plymouth Petroleum, a zakup ma zostać dokonany za pośrednictwem spółki komandytowej Ningbo Dingliang Huitong Equity Investment Center.

Spółka Yantai Xinchao ma swoją centralę w chińskiej prowincji Shandong. Do tej pory zajmowała się przede wszystkim działalnością deweloperską oraz – w mniejszym stopniu – produkcją podzespołów elektronicznych. Przychody spółki wyniosły w 2014 roku około miliarda yuanów (160 mln dolarów). Pola naftowe znajdują się w teksaskich powiatach Howard oraz Borden – w roponośnym Basenie Permskim, znanym z bogatych złóż ropy i gazu. Transakcja została już zatwierdzona przez amerykański Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych przy Departamencie Skarbu USA – wynika z dokumentów. Żadna z zainteresowanych spółek nie zdecydowała się na skomentowanie transakcji.

Według "Wall Street Journal" zakup pól naftowych przez stosunkowo mało znaną spółkę deweloperską odzwierciedla rosnące zainteresowanie Chińczyków amerykańskim rynkiem energetycznym. Gazeta powołuje się na źródła bankowe, z których wynika, że coraz więcej chińskich podmiotów jest zainteresowanych nabywaniem aktywów w tym sektorze. Zakupy są tym bardziej atrakcyjne, że spadek na cenach ropy naftowej obniżył także wartość wielu spółek i nieruchomości. "WSJ" przytacza także przykład chińskiej spółki handlującej złotem Goldleaf Jewelry Co., która w ubiegłym roku przejęła teksaską firmę energetyczną ERG Resources LLC za 665 milionów dolarów.