Ranking Top 250 Global Energy Company energetycznej agencji Platts bazuje na wynikach finansowych (aktywa, przychody, zysk, zwrot zainwestowanego kapitału - ROIC, ) firm z aktywami powyżej 5 mld dol. Po raz jedenasty z rzędu najlepiej wypadł amerykański Exxon Mobil; na drugim znalazł się Chevron przed Shell.

W dziesiątce znalazły się też trzy giganty z Chin - CNOOC (4), PetroChina (7) Chiny Shenhua Energy O Co Ltd (9), amerykańskie petrochemie Valero i Phillips 66, oraz ConocoPhillips (7). Dziesiątkę zamyka rosyjski Rosneft (spadek z 6-go). Łączne przychody dziesiątki (dane za 2014 r) wyniosły 1,87 bln dol. a zysk 119 mld dol., przy czym oba wskaźniki zmniejszyły się w ciągu roku o jedną trzecią.

Największym przegranym zestawienia okazał się rosyjski Gazprom, który rok temu dzięki największemu czystemu zyskowi w branży, zajmował czwartą pozycję. Dziś spadł o 39 miejsc na 43. Platts tłumaczy to dewaluacją rubla, co oznaczało straty walutowe; utrudniło spłatę długów oraz prolongatę linii kredytowych. Na czele najszybciej rosnących firm energetycznych Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki znalazł się Novatek (113 w zestawieniu) - największy prywaty koncern gazowy Rosji.

Z polskich firm na 79 pozycji Platts umieścił PGE SA; na 95 znalazło się PGNiG a na 179 - Tauron Polska Energia SA.