Rośnie popularność energetyki wiatrowej

Aż 11 proc. energii w Wielkiej Brytanii było wytworzone dzięki elektrowniom wiatrowym w 2015 roku. To rekordowy poziom, który w przyszłości ma szansę się zwiększyć, nie tylko na Wyspach.

Publikacja: 07.01.2016 17:53

Rośnie popularność energetyki wiatrowej

Foto: Bloomberg

Energia wykorzystująca siłę wiatru była w stanie zaspokoić potrzeby aż jednej trzeciej brytyjskich gospodarstw domowych - w porównaniu do ubiegłego roku to o 1,55 mln więcej.

Silny podmuch

- Przemysł wiatrowy pobił wszelkie rekordy w 2015 roku: tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne, dzięki rozbudowanej infrastrukturze oraz doskonałej prędkości wiatru. Nadal możemy zwiększać udział energetyki wiatrowej, odchodząc od paliw kopalnych na rzecz czystych źródeł energii - wyjaśnia dr Gordan Edge, dyrektor w RenewableUK, organizacji zajmującej się branżą energetyczną.

Największe zużycie energii wytworzonej dzięki sile wiatru odnotowano w grudniu - w ostatnim tygodniu aż jedna piąta zapotrzebowania była pokrywana dzięki farmom wiatrowym. Ekologia w cenie

W 2015 roku w Wielkiej Brytanii odnawialne źródła, jak wiatr, energia słoneczna i wodna aż w 18 proc. dostarczały energię do gospodarstw domowych, co oznacza wzrost o jedną trzecią w porównaniu do roku ubiegłego. Jednocześnie o 6,7 pkt. proc. zmniejszyło się znaczenie udziału gazu, ropy naftowej i węgla do poziomu 52 proc.

Jak szacuje RenewableUK, w ubiegłym roku energetyka wiatrowa przyniosła brytyjskiej gospodarce inwestycje warte 1,25 mln funtów. Obecnie sektor ten zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników.

Opłacalne inwestycje

W Polsce znaczenie energetyki wiatrowej stale rośnie. Jak wynika z raportu TPA Horwath, w 2014 roku odnotowano roczny przyrost produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych na poziomie 23,4 proc. Oznacza to, że zajmujemy dziewiąte miejsce w Europie pod względem całkowitej mocy farm wiatrowych. Tylko w ubiegłym roku Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku drugą co do wielkości farmę wiatrową w kraju, a hiszpańska spółka Acciona Energia uruchomiła trzecią już inwestycję w Polsce.

Czystymi źródłami energii zainteresowana jest nie tylko UE. W Rosji planowane jest zwiększenie udziału OZE w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym do 4,9 proc. przed końcem 2020 roku. W ciągu najbliższych trzech lat planowane jest oddanie do użytku farmy budowanej przed fińskiego inwestora Fortum, umieszczonej w Ulijanowsku nad Wołgą, odległego o 700 km od Moskwy.

Jeśli dotychczasowa polityka europejskich rządów w kwestii zwiększania udziału OZE w dostarczaniu energii utrzyma się, to według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej do roku 2030 roku wiatr może stanowić największe źródło zasilania na terenie Unii.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego