"Działania prowadzone przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Z uwagi na poufny charakter postępowania arbitrażowego, PGNiG nie udziela szczegółowych informacji na temat pozwu i roszczeń Spółki.

Postępowanie Arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym pomiędzy Stronami i osiągnięcia porozumienia" - napisano w komunikacie.

W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza poinformował, że negocjacje z Gazpromem w sprawie rewizji cen dostaw rosyjskiego gazu do Polski mogą zakończyć się niebawem. – PGNiG zamierza jak najszybciej zakończyć negocjacje z Gazpromem – powiedział Zawisza.

W listopadzie 2014 roku PGNiG zwróciło się do Gazpromu oraz Gazprom Export z żądaniem rewizji ceny na gaz dostarczany przez rosyjską spółkę w ramach umowy długoterminowej. PGNiG chciał zmian cen w związku ze zmianami jakie zaszły na europejskim rynku energetycznym. Jeszcze na początku zeszłego roku prezes PGNiG poinformował, że rozmowy są na "zaawansowanym etapie".