Eesti Gaas krajowy operator gazowy w Estonii dopiero teraz przyznał, że w styczniu podpisał z Gazpromem kontrakt na dostawy gazu w latach 2016-2018, podała agencja BNS. Prezes spółki Raul Kotow odmówił podania szczegółów, powołując się na tajemnicę handlową. Zapewnił, że umowa zabezpieczy estońskie zapotrzebowania na gaz (rocznie kraj potrzebuje ok. 0,5 mld m3).

Estończycy nie czekali więc na zapowiedzianą na połowę marca przez Gazprom aukcję gazową skierowaną na rynek republik bałtyckich. Rosjanie chcą sprzedać 560 mln m gazu.

Estońskie zakupy poprzedził? zmiany własnościowe w spółce. W zeszłym tygodniu firma inwestycyjna Infortar Trilini Energy Company Owned zawarła z firmą Fortum Heat and Gas Oy kontrakt na zakup 51,4 procent udziałów w AS Eesti Gaas. Trilini Energy złożyła też ofertę na zakup 37 procent udziałów w Eesti Gaas, należących do Gazpromu i 10 procent udziałów posiadanych przez Itera Latvija (należy do rosyjskiego Rosneft). Na razie odpowiedzi nie ma.

Eesti Gaas sprzedaje gaz i prąd; jest właścicielem spółki projektującej gazociągi oraz inne która oferuje usługi doprowadzenia gazu. Ma też stacje tankowania gazu na terenie Estonii. W 2015 r firma sprzedała 386 mln m3 gazu dla 1570 klientów komercyjnych i 41 160 klientów indywidualnych. Obroty wyniosły 130 mln euro.