Zniesione 40-letnie embargo na eksport amerykańskiej ropy najpierw zaczęły wykorzystywać firmy handlujące surowcami wysyłając ropę do Ameryki Południowej i Europy. Pierwszy tankowiec odpłynął 21 stycznia a zamawiającymi były firmy Vitol i Trafigura, które kupiły amerykańską ropę do swoich rafinerii w basenie Morza Śródziemnego. Teraz do gry wkracza największy koncern świata w branży. Jak dowiedziała się agencja Bloomberg, pierwsza partia ropy Exxon na eksport z USA dotarła już do Włoch.

Według agencji ropa trafi z amerykańskiego portu Beaumont do sycylijskiego portu Augusta a dalej do należącej do Amerykanów rafinerii na Sycylii. Exxon musi szukać klientów poza USA, bowiem tu krajowe zapasy ropy są najwyższe od 90 lat, a na rynku dominuje podaż.

Zdaniem ekspertów, eksport tańszej od marki Brent amerykańskiej ropy marki WTI może zatrzymać spadek cenna krajowym rynku USA. Ropy w magazynach wciąż tam bowiem przybywa. Tylko w minionym tygodniu w największym krajowym hubie surowcowym w Cushing przybyło 66 mln baryłek.