Obniżenie ceny rosyjskiego gazu dla Armenii ze 165 dol./1000 m3 do 150 dol. zapowiedział podczas spotkania z premierem Armenii, rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, podała agencja Prime.

„Porozumieliśmy się w sprawach energetycznych, w tym co do dostaw gazu, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Armenii i jej rozwoju" - mówił Miedwiediew.

Ostatni obniżka gazu dla Armenii wchodzącej w skład Euro-azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej miała miejsce we wrześniu 2015 r. Wtedy gaz potaniał z 189 dol. do 165 dol. Jest to jednak zniżka iluzoryczna i zupełnie nie odczuwalna na rynku ormiańskim, gdzie niepodzielnie rządzi Gazprom.

Koncern jest właścicielem wszystkich gazociągów oraz krajowego operatora gazowego, który kupuje z Gazpromu gaz coraz taniej, ale klientom sprzedaje dwa razy drożej. Obecnie odbiorcy indywidualni płacą Rosjanom 320 dol./1000 m3 a tzw. duzi odbiorcy przemysłowi i instytucjonalni - 272 dol.; przy czym wszystkie płatności muszą być realizowane w dolarach amerykańskich, a nie w krajowej walucie (dram).