Aktualizacja: 17.11.2024 14:51 Publikacja: 26.04.2022 14:01
Foto: materiały prasowe
Co stoi za wcześniejszym uruchomieniem bloku 910 MW w Jaworznie?
Proces synchronizacji bloku 910 MW odbył się ponad 2 tygodnie przed terminem. To zasługa modelowej współpracy z Tauronem. Zarząd tej spółki podjął bardzo ważną decyzję, aby uruchomienie i synchronizację bloku z krajowym systemem elektroenergetycznym przeprowadzić razem z wykonawcą, a więc Rafako. Podpisana przez nas umowa eksploatacyjna ze spółką Nowe Jaworzno Grupa Tauron pozwoliła na wspólne stworzenie zespołu specjalistów, który doprowadził do synchronizacji jednostki bez problemów technicznych. Bliższa współpraca przy uruchomieniu bloku opłaciła się.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
W spór między JSW Koks a Rafako zaangażowane są już dwa sądy, w grę wchodzą wielkie pieniądze, a do wyjaśnienia jest jeszcze wiele wątpliwości. JSW Koks przedstawia nam swoje stanowisko w tej sprawie.
Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał JSW Koks zwrot kwoty pobranej od Alior Bank z tytułu gwarancji bankowej dla realizacji umowy na budowę przez Rafako elektrociepłowni w Radlinie.
Zarząd Rafako zapowiada złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki w związku z utratą zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań - poinformowała spółka w komunikacie.
Ostatnie pieniądze pozwalające zachować płynność Rafako kończą się i dłużej niż do grudnia spółka może nie przetrwać. Najważniejsze są rozmowy o oddłużeniu – z Agencją Rozwoju Przemysłu. A te utknęły w miejscu. Firma jednak podejmie jeszcze próby ratowania.
Rada Nadzorcza Rafako dokonała zmian zarządu spółki. Na stanowisko prezesa zarządu powrócił Maciej Stańczuk. Jego zadaniem będzie doprowadzenie do konwersji zadłużenia spółki oraz sfinalizowanie transakcji z potencjalnym inwestorem strategicznym, który w ostatnim czasie wyraził zainteresowanie inwestycją w Rafako. Stańczuk rozstał się ze spółką w 2023 r. w burzliwych okolicznościach.
Raciborskiej spółce udało się odwlec spłatę raty układowej, na którą nie ma pieniędzy. Zgoda wierzycieli na odroczenie spłaty nie kończy kłopotów Rafako.
Rafako odstąpiło od umowy na budowę siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu - z winy zamawiającego. Co więcej, Rafako żąda zapłaty od inwestora, a więc Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, prawie 25,5 mln zł z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia.
Walne zgromadzenie Rafako miało pozwolić spółce na konwersje zadłużenia na akcje firmy. Banki i instytucje finansowe będące gwarantami ugody z Tauronem nie godzą się jednak na taką konwersję. Na ostatniej prostej przed walnym zgromadzeniem powrócono jednak do rozmów. Ostateczne słowo może mieć nowy premier, Donald Tusk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas