Rusza walka o ropę Meksyku

Największe paliwowe koncerny świata stanęły do rywalizacji o dostęp do meksykańskich złóż ropy. Kraj spodziewa się 44 mld dol. wpływów z przetargu na licencje.

Aktualizacja: 20.08.2016 13:48 Publikacja: 20.08.2016 13:02

Rusza walka o ropę Meksyku

Foto: Bloomberg

Amerykańskie koncerny ExxonMobil, Chevron i Hess porozumiały się w sprawie wspólnego udziału w przetargu na podmorskie złoża Meksyku, podała agencja Prime. Przetarg rozstrzygnie się 5 grudnia. Meksyk wystawił 10 działek podmorskich na swoim szelfie w Zatoce Meksykańskiej niedaleko od granic strefy USA.

Kraj chce otrzymać ze sprzedaży licencji ok. 44 mld dol.; przyciągnąć największe koncerny na swoje złoża i uzyskać dostęp do najnowszych technologii podmorskiego wydobycia, którymi nie dysponuje krajowy monopolista Pemex.

Konkurencja podczas przetargu będzie ostra. Do boju o meksykańską ropę zostało dopuszczonych 26 firm, w tym największe w branży poza amerykańskimi: Shell, BP, Total i Statoil. Są też Rosjanie - prywatny Łukoil mający największe doświadczenie w swoim kraju, w podmorskim wydobyciu. Koncern Wagita Alekpierowa pompuje ropę z dna Morza Kaspijskiego a także u wybrzeży Afryki i Ameryki Płd..

Meksyk przez dziesięciolecia nie dopuszczał zagranicznych inwestorów do swojej ropy. Monopol  miał państwowy Pemex. Skutkowało to brakiem napływu kapitału i nowych technologii do branży. Brak konkurencji z kolei nie mobilizował firmy do efektywnej pracy.

W I półroczu 2016 wydobycie ropy w Meksyku zmniejszyło się do poziomu z roku 1980, poinformował Narodowy instytut statystyki i geografii kraju. Średnio wydobycie wyniosło 2,2 mln baryłek doba. Tak mało Meksyk pompował ostatnio 36 lat temu.

Kraj jest na 10 miejscu na świecie pod względem wielkości wydobycia surowej ropy. Jeszcze 12 lat temu kraj wydobywał 3,38 mln baryłek doba. Krajowi wyczerpują się powoli zasoby surowca, ulokowanego głównie pod dnem Zatoki Meksykańskiej. Obecnie stanowią one 0,6 proc. światowych (1,5 mld ton).

Przetargi na meksykańskie złoża stały się możliwe po reformie sektora energetycznego z końca 2013 r. Jednak pierwsze dwa przetargi w 2015 r nie spowodowały większego zainteresowania zagranicznych koncernów.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?