W komunikacie fundusz (Sjunde AP-fonden) informuje, że wyłączy ze swojego portfela inwestycyjnego akcje sześciu największych koncernów energetycznych, które nie realizują paryskich porozumień klimatycznych - podał portal Dagens Industrie. Oznacza to, że „czarne charaktery klimatyczne" zostaną wykluczone z globalnego portfela akcji wartych 300 mld dol.

Kogo chcą się pozbyć Szwedzi? Amerykańskich trucicieli - ExxonMobil, Entergy, Southern Company, Westar Energy, rosyjskiego Gazpromu i kanadyjskiego TransCanada.

Według Richarda Gröttheim'a, szefa szwedzkiego funduszu, zamiary instytucji oraz przyczyny wprowadzenia ograniczeń na inwestycje w papiery „brudnych" koncernów, zostaną przesłane do wymienionych firm w oddzielnych pismach.

Porozumienia klimatycznie podpisane zostały w Paryżu w grudniu 2015 r., a 4 listopada tego roku weszły w życie. Zgodnie z nimi kraje rozwinięte mają co roku przeznaczać po 100 mld dol. na realizację polityki chroniącej środowisko naturalne. Oznacza to m.in., że nie inwestują pieniędzy publicznych w firmy-trucicieli, a wspierają te, które same klimat chronią.