#RZECZoBIZNESIE: Piotr Siergiej: Zły węgiel powodem smogu w Polsce

Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 22.02.2017 11:49

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Siergiej: Zły węgiel powodem smogu w Polsce

Foto: tv.rp.pl

 

Ekspert zaznaczył, że 50 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych. - To jest zły węgiel, złe kotły. Jeżeli te 50 proc. usuniemy to będzie dużo czyściej. Samochody to jest tylko 9 proc. Elektrownie to kolejne 9 proc. - wyliczał.

- Mówienie o samochodach elektrycznych, jako metodzie usunięcia smogu jest mało realne. To nie rozwiąże problemu – mówił.

- Węgiel jest oczywistym powodem smogu w Polsce – przyznał gość. - Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające. Taki węgiel się nie nadaje do gospodarstw domowych. Normy powinny być dużo ostrzejsze – dodał Siergiej.

Zaznaczył, że myślenie na poziomie gmin, władz lokalnych o smogu jest dużo dojrzalsze niż to, co się dzieje na poziomie rządowym. - Regulacje zaproponowane przez Ministerstwo Energii, to są takie same regulacje jakie proponowała poprzednia ekipa – przypomniał.

Podkreślił, że takie normy nie poprawią nam jakości powietrza.

- Mówimy cały czas o sprzedaży węgla do gospodarstw domowych – stwierdził Siergiej. - Instalacje wysokiej klasy w elektrowniach mają dobre filtry, więc mogą spalać paliwa gorszej jakości. Gospodarstwa domowe nie mają takich możliwości – dodał.

Ekspert wyjaśnił, że na szali trzeba położyć dwie grupy ludzi. - Wszystkich Polaków, którzy cierpią na skutek zanieczyszczenia powietrza, umierają wcześniej. 48 tys. zgonów rocznie w Polsce na skutek spalania złych paliw. Jest też druga grupa, która ma interes w tym, aby sprzedawać najgorsze paliwa – mówił.

Gość podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju przygotowuje rozwiązanie, które jeżeli wejdzie, to od 1 lipca 2018 r. nie będzie można w Polsce kupić kopciucha. - Będą to tylko kotły klasy 5., więc zacznie się proces wymiany kotłów – prognozował.

Zaznaczył, że ważną rzeczą jest to, co my do tych kotłów wrzucimy. - Nieodpowiednie paliwa wrzucone nawet do kotłów klasy 5., najlepszych możliwych, nie doprowadzą do tego, że te kotły osiągną swoją emisyjność, do której zostały zbudowane - tłumaczył Siergiej.

Zauważył paradoks, że z jednej strony sprzedajemy jak najlepsze urządzenia paliw stałych, a z drugiej strony wpuszczamy na rynek paliwa, które nie powinny być sprzedawane.

- Ludzie zawsze idą za pieniędzmi, wybierają tańsze paliwa – mówił.

Siergiej zauważył, że na pelet mamy VAT 23 proc. - Dlaczego nie może być 7 proc. tak jak w Niemczech? - pytał. - To by bardzo zachęciło ludzi do spalania peletu. To jest jedno z najlepszych możliwych paliw. My eksportujemy ok. 800 tys. ton peletu na Zachód – dodał.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?