Wartą blisko 227,9 mln zł umowę na realizację inwestycji podpisano w poniedziałek. We wtorek Tauron podał szczegóły przedsięwzięcia, którego zaawansowanie spółka oceniała niedawno na 20 proc. Ostateczne zakończenie inwestycji jest planowane na 2023 rok.
Szyb Grzegorz w dzielnicy Jaworzna, Byczynie, ma mieć średnicę 7,5 m i głębokość 870 m. Początkowo będzie pełnił funkcję szybu wentylacyjno-wdechowego, jednak w dalszej perspektywie stanie się także szybem materiałowo-zjazdowym, wykorzystywanym zarówno do transportu maszyn, materiałów i urządzeń, jak i przemieszczania załogi do rejonów prowadzonych robót.
Pierwszy etap prac przewiduje budowę i dostosowanie szybu do funkcji wentylacyjnej-wdechowej. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest w ciągu półtora roku od daty przekazania terenu robót. Wcześniej powstanie infrastruktura powierzchniowa, służąca prowadzeniu prac - stalowa wieża szybowa, stacja agregatów i inne niezbędne obiekty, jak kołowroty, zsypnia, magazyn urobku, stanowisko mycia kół samochodowych, estakady kablowe i rurowe itp. Gdy szyb będzie gotowy, część tej naziemnej infrastruktury będzie rozebrana.
Zgodnie z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią, w ciągu czterech lat Tauron przeznaczy w sumie ok. 1 mld zł na inwestycje w segmencie wydobycia węgla. Prace dotyczą wszystkich trzech zakładów, skupionych w spółce Tauron Wydobycie: Sobieski, Janina i Brzeszcze.
W kopalni Janina kontynuowana jest budowa nowego poziomu wydobywczego 800 m pod ziemią. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI trwa drążenie wyrobisk służących do udostępnienia tego poziomu. W ramach tego projektu modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla wraz z przebudową infrastruktury służącej do składowania produktów i zagospodarowania odpadów. Inwestycje w kopalni Janina są zaawansowane w ponad 50 proc. i mają potrwać do 2020 r.