"Na Expo 2017 w Astanie przedstawimy Polskę jako istotnego partnera w światowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska, a także jako gospodarczego i politycznego lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedziała w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Przypomniała, że temat przewodni "Energia przyszłości" obejmuje takie zagadnienia jak redukcja emisji CO2, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej, dlatego swoją obecność w Astanie zaznaczą przede wszystkim spółki energetyczne. "Ale przygotowujemy dla przedsiębiorców wszystkich branż spotkania z tymi, którzy są tam obecni już od kilku lub kilkunastu lat (...). W związku z tym zabieramy do Astany także przedstawicieli branży chemicznej, farmaceutycznej, budowlanej, spożywczej, meblarskiej" - zapowiedziała Emilewicz.
Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także sektor farmaceutyczny. Ministerstwo Rozwoju dodaje, że polskie firmy obecne są także m.in. w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych. W sumie w Kazachstanie ma szansę zaprezentować się do 200 polskich firm.
Polska - jak podkreśliła wiceszefowa MR - chce wzmocnić kontakty gospodarcze z Kazachstanem. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, polskie inwestycje bezpośrednie w tym kraju - według stanu na koniec 2015 r. - wyniosły 157,7 mln dolarów. Według Emilewicz, dla Polaków "Kazachstan jest pierwszą bramą" do "Pasa i Szlaku". To chińska koncepcja rozwijania połączeń infrastrukturalnych łączących Azję m.in. z Europą. Nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku.
Wizytówką uczestnictwa Polski na EXPO 2017 w Astanie będzie Pawilon Polski. Jego goście będą mogli zapoznać się z polskimi technologiami związanymi z energetyką, m.in. z czystymi technologiami węglowymi, dotyczącymi np. zgazowywania węgla, czy tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. Przedstawione będzie także bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rola w pochłanianiu dwutlenku węgla. Goście pawilonu obejrzą też przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych, służące celom kultury, turystyki czy rekreacji.