Od kilku miesięcy prace nad przepisami dot. norm jakości paliw stałych prowadzi Ministerstwo Energii. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało natomiast m.in. wprowadzenie – w opracowywanej przez Ministerstwo Środowiska nowelizacji Prawa ochrony środowiska – przepisów eliminujących z rynku najbrudniejsze paleniska.
Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu 7 kwietnia br. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów. Uchwała woj. śląskiego jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania od września br. najbrudniejszych paliw (w tym mułów i flotokoncentratów) i nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.
Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu „domowego" (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.
We wtorek, na miesiąc przed wejściem przepisu w życie, urząd marszałkowski woj. śląskiego przypomniał o jego założeniach. Wskazał, że wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały można już znaleźć na stronie internetowej powietrze.śląskie.pl. Zamieścił też apel marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi skierowany do władz centralnych.
„Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji" – zaznaczył Saługa.