Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 18.12.2017 23:38 Publikacja: 18.12.2017 21:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Bloomberg
Gazprom ogłosił dane sprzedaży gazu na rynek Unii (bez republik nadbałtyckich, które Rosjanie z uporem zaliczają do kategorii „byłych republik radzieckich"), Bałkanów i Turcji. Do 15 grudnia Gazprom zwiększył eksport surowca na te rynki o 8,3 proc. w ujęciu rocznym do 184,2 mld m3. To więcej niż sprzedał w całym minionym roku (179,3 mld m3).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Polski sektor ciepłowniczy będzie potrzebował od 300 do 466 mld zł na transformację energetyczną i odejście od paliw kopalnych. Bez tych nakładów nie uda się zdaniem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji Fit for 55.
Rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe instalacje mają powstawać szybciej.
Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd. Zakłada on powołanie operatora systemu przesyłowego dla wodoru.
- Złożyliśmy trzecią wersję wniosku notyfikacyjnego dotyczącego pomocy publicznej dla kopalń. Liczymy na wstępną decyzję Komisji Europejskiej do końca listopada – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka po spotkaniu ze związkami zawodowymi w kwestii realizacji umowy społecznej z górnikami.
Respect Energy uruchamia sprzedaż energii pochodzącej z OZE, także dla gospodarstw domowych. Taką ofertę ma już mi.in. Tauron. Enea zapowiedziała, że wypuści swoją jeszcze w tym miesiącu. Mają one być atrakcyjniejsze względem zwykłych taryf.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Polacy trzy dni po najsłabszym meczu w tym roku rozegrali najlepszy i zremisowali 3:3 z Chorwatami, dając wreszcie podstawy do wiary, że piłka nożna może ich cieszyć.
Rząd Ukrainy domaga się zwiększenia liczby zezwoleń, które praktycznie otworzą unijny rynek dla tamtejszych przewoźników.
Nowe przepisy UE, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki od 2025 roku lub planowana rozszerzona odpowiedzialność producenta za tekstylia (EPR) zobowiązują przemysł do recyklingu, co staje się także zadaniem firm logistycznych.
Administracja Bidena ostrzegła Izrael, że grozi mu kara, w tym potencjalne zatrzymanie transferów broni z USA, jeśli nie podejmie natychmiastowych działań w celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy.
Reprezentacja Polski do lat 21 przegrywała na stadionie Widzewa z Niemcami już 1:3, ale zdołała wyrównać na 3:3. Ten remis zapewnił jej bezpośredni awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.
11 zarzutów prokuratorskich usłyszał dziś Marcin Romanowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczą one rzekomych nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
Ponad 300 precyzyjnych obrabiarek dla zakładów zbrojeniowych trafiło z Niemiec do Rosji pomimo sankcji. Niemieccy przedsiębiorcy, którzy na tym zarobili, twierdzą, że nie wiedzieli, iż maszyny szły do Rosji. Większość trafiła tam przez Turcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas