GE i Alstom wybrane na wykonawcę Ostrołęki C

Energa i Enea rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę bloku węglowego na 1 tys. MW w Elektrowni Ostrołęka. Obie grupy przychyliły się do wcześniejszej rekomendacji, by wybrać konsorcjum GE i Alstom.

Aktualizacja: 05.04.2018 13:28 Publikacja: 05.04.2018 13:17

GE i Alstom wybrane na wykonawcę Ostrołęki C

Foto: Bloomberg

Złożyło ono drugą co do wielkości ofertę, wartą niewiele ponad 6 mld zł.

Najniżej ofertowali Chińczycy z China Power Engineering, którzy prace wycenili na ok. 4,85 mld zł. Z kolei Polimex-Mostostal i Rafako chciały budować blok aż za 9,6 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż budżet zamawiającego.

Spółki zastrzegły, że rozstrzygnięcie przetargu nie jest równoznaczne ze zgodą na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Do niej potrzebna jest m.in. zgoda rad nadzorczych energetycznych grup. Z kolei na rozpoczęcia prac potrzeba także zgód walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Kilka dni temu minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrażał nadzieję, że budowa rozpocznie się przed końcem wakacji. P.o. prezes Energi Alicja Barbara Klimiuk deklarowała, że w planach jest zgłoszenie Ostrołęki C do rynku mocy i wystartowanie w aukcji na moc na rok 2023 r.

- W ramach realizacji projektu zastosujemy nasze wiodące technologie, zaprojektowane i wyprodukowane lokalnie, oraz skorzystamy z naszego silnego partnerstwa z polskimi dostawcami w ramach łańcucha dostaw – powiedział cytowany w komunikacie GE Andreas Lusch, prezes GE Steam Power Systems.

Jak podkreślano spółka wyprodukuje w fabrykach w Elblągu i Wrocławiu kluczowe komponenty technologiczne elektrowni, a podczas realizacji projektu korzystać będzie ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5 tys. polskich dostawców.

Sławomir Żygowski, prezes GE Power dodał, że obecnie co drugi megawat energii elektrycznej wykorzystywanej jest generowany przez urządzenia wyprodukowane w Polsce przez GE Power.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie