Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza powołać specjalną spółkę [b]POGC Trading [/b]z siedzibą w Monachium, która będzie handlować gazem na rynkach zachodnioeuropejskich. Zarząd gazowej firmy otrzymał dziś na to zgodę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Szefowie PGNiG argumentują, że skoro nie ma możliwości sprowadzenia gazu z norweskiego złoża Skarv norweskiego do kraju, bo nie ma odpowiednich gazociągów, to to zostanie sprzedany na wolnym rynku - w Niemczech lub krajach Beneluksu. Wydobycie ma rozpocząć się w drugim półroczu przyszłego roku, a w 2012r. PGNiG będzie pozyskiwał ok. pół miliarda metrów sześc. Dlatego spółka POGC Trading zacznie prowadzić działalność handlową w pierwszym kwartale 2012 roku. Inwestycje PGNiG w złoże Sakrv w sumie szacowane są na prawie miliard dolarów. Polska firma ma w nim 12 proc. udziałów.

Polska firma liczy, że gdy już powstaną nowe gazociągi - m.in. do Niemiec, a w Świnoujściu zacznie działać terminal gazu skroplonego to rozwinie handel gazem na rynkach międzynarodowych.