Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, firma należąca do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, przeprowadziła w Kazachstanie odwiert na głębokość 7050 metrów. To najgłębszy otwór wywiercony nie tylko w tym kraju, ale i w całej Azji Centralnej.

Odwiert nazywa się Tasym Jugo – Wostocznyj – 1 i został wykonany na zlecenie kazachskiego operatora North Caspian Oil Development, z którym krakowska firma podpisała kontrakt w lutym tego roku. NCOD zakontraktowała do prac wiertniczych jedno z największych w Azji Centralnej urządzeń wiertniczych.

Dla PNIG Kraków osiągnięta obecnie głębokość, to także nowy rekord w historii firmy. Poprzedni miał miejsce w Indiach, u podnóża Himalajów, gdzie polscy specjaliści odwiercili otwór o głębokości 6 731 metrów. PNiG Kraków prowadzi działalność na kilku rynkach. Dziś jest obecny w Polsce, Czechach, Ukrainie, Kazachstanie, Pakistanie, Mozambiku i Ugandzie. Firma zatrudnia 1,3 tys. pracowników. Ponadto jest właścicielem czternastu urządzeń wiertniczych, od małych przez średnie do najcięższych.