4 pytania do Jakuba Korczaka

- Finansowanie w Brunei mamy zapewnione do połowy przyszłego roku - mówi Jakub Korczak, wiceprezes Kulczyk Oil Ventures

Publikacja: 20.10.2011 10:06

Jakub Korczak

Jakub Korczak

Foto: Kulczyk Oil Ventures

Energianews.pl: KOV zawiesił poszukiwania ropy i gazu w Syrii. Ile pieniędzy dzięki temu zaoszczędzicie?

Jakub Korczak:

W Syrii planowaliśmy wykonać dwa odwierty. Częściowo wykonaliśmy jeden z nich. Udział KOV w finansowaniu pierwszego odwiertu był znikomy, ze względu na zapisy umowy odsprzedaży udziałów w Bloku 9 z MENA Hydrocarbons – nasz partner, zobowiązał się pokryć większą część przypadających na KOV kosztów pierwszego odwiertu (Itheria-1). Łącznie dotychczas inwestycja w poszukiwanie ropy i gazu w Syrii kosztowała KOV 6,3 mln dolarów. Działalność poszukiwawczą w Syrii i Brunei finansujemy pożyczką, jakiej nam udzielił Kulczyk Investments i Radwan Investments w wysokości 20 mln dolarów. Wstrzymanie prac w pierwszym z tych krajów oznacza, że wykorzystamy tylko część tej kwoty.

Na jaki okres wystarczą pieniądze na poszukiwania w Brunei?

Finansowanie w Brunei mamy zapewnione do połowy przyszłego roku.

A co pieniędzmi na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu na Ukrainie?

Do finansowania działalności w tym kraju mamy kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na kwotę do 40 mln dolarów na okres 2-4 lat. To nam w pełni wystarcza na zrealizowanie wszystkich zaplanowanych w tym czasie inwestycji. Co więcej, nasza spółka na Ukrainie – KUB-Gas (gdzie KOV posiada 70 proc. udziałów) prowadzi wydobycie gazu (systematycznie je zwiększając) i już teraz odnotowuje pozytywny cash-flow, który w całości pokrywa bieżące koszty prowadzenia działalności, koszty finansowania kredytem oraz amortyzację.

Została jeszcze Nigeria i plany zakupu 9 proc. udziałów w koncesji OML 42 uprawniającej do wydobycia złóż ropy naftowej.

Obecnie czekamy na niezbędne zgody wymagane przy nabyciu tych udziałów. Finansowanie dłużne w tym zakresie zapewnia nam Kulczyk Investments. Z kolei do listopada obowiązuje wstępna umowa sprzedaży udziałów z koncernem Royal Dutch Shell. Gdy uzyskamy wszystkie zgody dojdzie do zawarcia transakcji. Zakup chcemy sfinansować poprzez emisję akcji skierowaną do inwestorów na londyńskim rynku AIM.

Dziękuję za rozmowę.

Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”