Handel emisjami CO2 nie jest morderczy dla firm

Duże firmy energetyczne poradzą sobie z kosztami. Trudniej mogą mieć mniejsze ciepłownie - mówi "Energianews.pl" Maciej Wiśniewski, prezes Consus

Publikacja: 20.01.2012 15:19

Handel emisjami CO2 nie jest morderczy dla firm

Foto: Fotorzepa, KK Katarzyna Klimkiewicz

Energianews.pl: Na rynku praw do emisji CO2 nastąpiła w ostatnim półroczu duża przecena, uprawnienia EUA kosztują niecałe 7 euro, jak długo utrzymają się takie ceny?

Maciej Wiśniewski:

Ceny są niskie, a może się zdarzyć, że jeszcze bardziej spadną. Oceniamy, że w obecnym okresie rozliczeniowym ( lata 2008-12) w rezerwach państw jest jeszcze pół miliarda uprawnień. Jeśli te uprawnienia trafią  na rynek i Komisja Europejska nie zmniejszy puli uprawnień na następny okres (lata 2013-20)  to oceniam, że średnia cena praw do emisji CO2 w następnym okresie wyniesie ok. 15 euro. To nieprawda więc, że europejski system handlu emisjami jest morderczy dla firm. Duże firmy energetyczne poradzą sobie z takimi kosztami. Trudniej mogą mieć mniejsze ciepłownie.

Czy warto teraz sprzedawać uprawnienia, gdy firma ma nadwyżkę? Czy lepiej je raczej zachować na następny okres, co Consus doradza przedsiębiorcom?

Jeśli firma sprzedaje uprawnienia z okresu 2008-12 to powinna je zainwestować w zmniejszenie emisji, bo w kolejnych latach będzie musiała za uprawnienia płacić. Przedsiębiorstwa   nie palą się do kupowania uprawnień teraz. To wynika z faktu, że nie mają niedoboru na obecny okres rozliczeniowy a większość  nie chce  zamrażać gotówki na przyszłe rozliczenia. Doradzam firmom, by kupowały instrumenty pochodne, ale po doświadczeniach z opcjami nie każdy zarząd chce wydać na to zgodę.

Czy Komisja Europejska może doprowadzić do tego, ze uprawnienia do emisji CO2 będą jednak droższe?

- Przydział uprawnień na przyszły okres rozliczeniowy jest za duży, bo nadwyżka z obecnego okresu może być  przeniesiona na kolejne lata.

Mamy kryzys gospodarczy i rządy chcą uzyskać  więcej wpływów z aukcji praw do emisji sprzedawanych na 2013 r. Te aukcje powinny rozpocząć się w tym roku i  państwom zależy na tym, by ceny uprawnień były jak najwyższe.  W związku z tym pojawił się pomysł „zdjęcia" z rynku 1,4 mld uprawnień, np. z aukcji, z rezerwy na lata 2008-12, albo z derogacji. Dla firm, które chcą przenieść uprawnienia z obecnego okresu na kolejny, bezpiecznym rozwiązaniem jest sprzedać teraz jednostki w transakcjach spot i kupić opcje na 2013 rok.

Energianews.pl: Na rynku praw do emisji CO2 nastąpiła w ostatnim półroczu duża przecena, uprawnienia EUA kosztują niecałe 7 euro, jak długo utrzymają się takie ceny?

Maciej Wiśniewski:

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz