Państwowy Instytut Geologiczny zamierza 21 marca opublikować raport na temat zasobów gazu łupkowego znajdującego się w Polsce. Będzie to pierwsze tego typu opracowanie sporządzone przez krajowych specjalistów. Do przygotowania raportu w dużej mierze przyczynili się eksperci z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS). Do tej pory żadna z firm szukających gazu łupkowego w Polsce nie pokusiła się o oszacowanie zasobów w całym kraju, jak i na terenie posiadanych przez nie koncesji. Również geolodzy nie chcą podawać żadnych szacunków.
1. Ile gazu łupkowego ma Polska?
Najważniejsze pytanie, na które ma odpowiedzieć raport PIG, dotyczy zasobów gazu łupkowego znajdującego się na terenie całej Polski. Z ostatnich publikacji najbardziej znane są dane przedstawione w kwietniu ubiegłego roku przez amerykańską Agencję ds. Energii (EIA). Z ujawnionego raportu wynika, że Polska może mieć 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw w Europie. Jednak inne szacunki mówią o 3 bln m sześc. (dane firmy Advanced Resources International) lub o 1,4 bln m sześc. surowca (WoodMackenzie).
Przedstawiciele polskiego rządu oceniają, że po raporcie należy oczekiwać szacunków gazu łupkowego, które będą w sposób istotny mniejsze od podanych przez EIA. Jak bardzo zostaną skorygowane – na razie nie wiadomo.
Jednak niezależnie od tego, które szacunki się sprawdzą, Polska i tak ma szanse stać się w pełni samowystarczalnym krajem, jeśli chodzi o zaopa- trzenie w błękitne paliwo.
2. Gdzie jest najwięcej surowca?
W najnowszego raportu powinniśmy również dowiedzieć się, na jakich terenach występuje najwięcej gazu łupkowego. Eksperci prawdopodobnie oszacowali zasoby tego surowca na trzech obszarach, w tzw. basenach. Chodzi o Pomorze, Podlasie (lub łącznie Podlasie i Mazowsze) oraz Lubelszczyznę. Z dotychczasowych informacji wynika, że w każdym z tych basenów zlokalizowane są podobne zasoby gazu łupkowego. Na razie nie wiadomo, czy PIG będzie przedstawiał dokładniejsze dane dotyczące zasobów surowca na mniejszym obszarze niż basen, np. na terenie województw czy na terenie poszczególnych koncesji.