PGNiG chce dużej obniżki ceny gazu od niemieckiego VNG

Jeśli szybko nie dojdziemy do porozumienia z VNG, to tak jak w przypadku Gazpromu, konieczne będzie skierowanie sprawy do arbitrażu - mówi Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG

Publikacja: 05.04.2012 16:40

PGNiG chce dużej obniżki ceny gazu od niemieckiego VNG

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Energianews.pl: PGNiG wystąpiło do niemieckiego VNG o obniżkę ceny gazu i opłat za przesył w kontrakcie, który zawarto w 2006 r. Dlaczego właśnie teraz?

Radosław Dudziński:

W ostatnich kilku latach sytuacja na rynku niemieckim istotnie się zmieniła. Przede wszystkim mamy coraz większy rozdźwięk pomiędzy ceną, jaką faktycznie płacimy VNG za gaz, a ceną rynkową notowaną na europejskich hubach (platformach obrotu gazem – red.) np. NCG, Gaspol, czy TTF. Na rynku niemieckim spadły też koszty przesyłu m.in. z tytuł presji niemieckiego regulatora na obniżki taryf i konsolidację rynku, w wyniku której z kilkunastu funkcjonujących systemów przesyłu gazu wykształciły się dwa –NCG i Gaspool.

Ile płacicie dziś VNG za kupowany gaz?

Ceny gazu w naszych kontraktach długoterminowych objęte są tajemnicą handlową. Mogę jedynie powiedzieć, że formuła cenowa, podobnie jak w rozliczeniach prowadzonych z Gazpromem bazuje na historycznych cenach produktów ropopochodnych. Kolejna różnica polega na tym, że w cenie rosyjskiego surowca są już zawarte koszty przesyłu. W kontrakcie z VNG koszt zakupu gazu nie obejmuje opłaty przesyłowej, którą płacimy odrębnie.

Czy płacicie VNG więcej za gaz niż Gazpromowi, który obecnie pobiera od PGNiG ponad 500 USD za 1 tys. m

3

kupowanego surowca?

Pan wybaczy, ale nie komentujemy poziomu cen.

Jakiej obniżki zatem żądacie?

Partner poznał już nasze oczekiwania, ale ponieważ negocjacje przed nami to nie czas, aby zdradzać szczegóły.

Ile wynoszą obecnie ceny gazu na rynku europejskim?

Dziś ceny spotowe (w transakcjach natychmiastowych – red.) kształtują się na poziomie 25-25,5 euro/MWh  (czyli ok. około 1150-1170 zł za 1 tys. m sześc.  – red).  W ciągu ostatnich dwóch lat PGNiG zawarło umowy zakupu gazu, w których ceny indeksowane są do cen gazu na hubach. 30 procent gazu, który sprzedajemy pochodzi z krajowego wydobycia. Jednak na cenę, po której PGNiG sprzedaje gaz swoim klientom olbrzymi wpływ mają dwa kontrakty. Jeden z Gazprom Eksportem, drugi z VNG. W obu tych kontraktach formuły cenowe ustalono w 2006 roku, a one nie odpowiadają obecnym warunkom na rynku europejskim. I powodują, że nasza oferta jest coraz mniej konkurencyjna. Mamy tego świadomość i dlatego walczymy o obniżkę cen w tych kontraktach.

Poza obniżką ceny chcecie też zmienić obowiązującą formułę jej ustalania. W jaki sposób?

Chcielibyśmy, aby cena gazu w kontrakcie w przeważającej części  była określana w oparciu o ceny rynkowe obowiązujące w Europie.

Ile potrwają negocjacje z VNG?

Trudno powiedzieć, gdyż w przypadku tego kontraktu nie ma określonych żadnych ram czasowych dotyczących negocjacji. W tej sytuacji wystąpiliśmy do VNG z propozycją określenia harmonogramu rozmów.

W kontrakcie zawartym z Gazpromem określono, że negocjacje mogą trwać 6 miesięcy. Czy tu może być podobnie?

Nie ma żadnych powodów aby trwały tak długo. Kontrakt z VNG opiewa na zdecydowanie mniejszy wolumen, bo 0,4 mld m sześc. gazu rocznie, podczas gdy rosyjski na ponad 10 mld m sześc.

Co jeśli nie dojdziecie do porozumienia?

Liczymy na szybkie wypracowanie porozumienia. Jeśli nie, to tak jak w przypadku Gazpromu, konieczne będzie skierowanie sprawy do arbitrażu.

Również w Sztokholmie?

Umowa zawarta jest na prawie szwajcarskim, więc arbitraż prawdopodobnie miałby miejsce w tym kraju.

- rozmawiał Tomasz Furman

Energianews.pl: PGNiG wystąpiło do niemieckiego VNG o obniżkę ceny gazu i opłat za przesył w kontrakcie, który zawarto w 2006 r. Dlaczego właśnie teraz?

Radosław Dudziński:

Pozostało 94% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro