Spadki cen na rynku CO2

Bez radykalnych decyzji Komisji Europejskiej o ograniczeniu nadpodaży jednostek emisji CO2 ceny będą spadać – ocenia DM Consus

Publikacja: 04.06.2012 15:24

Spadki cen na rynku CO2

Foto: Bloomberg

W maju średnie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA) straciły na wartości prawie 12 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca – wynika z zestawienia dokonanego przez Dom Maklerski Consus.

Ceny uprawnień zawierały się w przedziale 6,27-7,12 euro, osiągając miesięczne maksimum na pierwszej sesji oraz minimum – na ostatniej. Według raportu, pierwszy spadek spowodowany był zwiększeniem niepewności na rynkach w związku z wyborami prezydenckimi we Francji oraz parlamentarnymi w Grecji, natomiast spadki cen na rynkach kasowych w ostatnich dniach maja wynikały ze zbliżającego się terminu wyłączenia europejskich rejestrów.

W ciągu 22 dni sesyjnych na europejskich giełdach spotowych przehandlowano łącznie 3,065 mln EUA oraz 1,751 mln CER (jednostek emisji z zagranicy), co jest wynikiem gorszym o 6 proc. w porównaniu w kwietniem.

- Poza zmianami politycznymi na arenie europejskiej na kształtowanie się cen uprawnień miało wpływ podawanie do publicznej wiadomości szacunków Komisji Europejskiej o nadwyżce uprawnień na rynku w ilości zbliżonej do 900 mln, jak również dane dotyczące zweryfikowanych emisji za rok 2011 znacznie poniżej oczekiwań – ocenia Juliusz Preś, członek zarządu DM Consus.

Jego zdaniem, czynnikiem, który mógł pogłębiać spadki cen na rynkach spotowych był zbliżający się termin wstrzymania działalności europejskich rejestrów. Zgodnie z oświadczeniem Komisji Europejskiej ze względu na uruchamianie wspólnotowego rejestru EUTL, od 1 do 20 czerwca posiadacze rachunków zostaną pozbawieni możliwości przesyłania uprawnień. O ile na rynki terminowe, niewymagające natychmiastowej dostawy uprawnień, taka informacja nie miała większego wpływu, to na giełdach kasowych wielu inwestorów, kierując się zasadą trzymania w portfelu tylko płynnych aktywów, zdecydowała się na sprzedaż uprawnień.

Jak co miesiąc, do publicznej wiadomości został podany raport dotyczący sprzedaży uprawnień pochodzących z NER300, co przyczynia się do wzrostu nadwyżki jednostek w obiegu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach giełda Bluenext zareagowała na te informacje delikatnymi spadkami. Zgodnie z zapowiedziami Europejski Bank Inwestycyjny wprowadził na rynek kolejne 20,5 mln uprawnień osiągając przychód 154 mln euro.

- Duże znaczenie dla rynków europejskich, w tym rynku carbon, będą miały zaplanowane na 17 czerwca kolejne wybory parlamentarne w Grecji. Uspokojenie nastrojów politycznych w Europie może dać sygnał do odbicia się cen uprawnień – ocenia Juliusz Preś.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie