Nowy szef polskiego Statoila ma 48 lat. Jest absolwentem Copenhagen Business School, gdzie w 1991 r. ukończył ekonomię. Posiada tytuł magistra finansów i marketingu.

Pracę w Statoil Fuel & Retail (SFR) rozpoczął w 2004 r. w Danii na stanowisku dyrektora finansowego. Wcześniej, przez 13 lat, pracował w firmie Kraft Foods, gdzie odpowiadał za planowanie oraz kontroling finansowy w Danii. Następnie pełnił funkcję dyrektora ds. kontrolingu wyrobów spożywczych w pionie Nordic, z siedzibą w Norwegii, a w brytyjskim oddziale tej firmy zarządzał sprawami podatkowymi i finansowymi na Europę Zachodnią.

Od 2010 r., przed objęciem funkcji prezesa zarządu Statoil w Polsce, Tom Graven-Lauritzen zarządzał oddziałem Statoil Fuel & Retail na Litwie.

Firma Statoil Poland, obecna w Polsce od 1992 r., prowadzi sieć stacji paliw liczącą 354 obiektów. Zatrudnia w Polsce ok 2 750 pracowników. Statoil Poland jest częścią firmy Statoil Fuel & Retail, która prowadzi detaliczną sprzedaż paliw oraz posiada sklepy typu convenience na stacjach paliw. Sieć stacji Statoil Fuel & Retail obejmuje około 2 300 obiektów w Norwegii, Szwecji, Danii, Polsce, na Litwie, Łotwie, Estonii oraz w Rosji i zatrudnia blisko 20 000 pracowników. Oferta firmy Statoil Fuel & Retail obejmuje również paliwo lotnicze, żeglugowe, oleje i smary oraz produkty chemiczne.